Средствата за рекултивация ще се отпускат само, ако тя се извършва от мините, а не от частни дружества
По 250 млн. лв. на година от бюджета за рекултивация на нарушените терени в мини "Марица-изток" гласуваха депутатите в парламента. Периодът е 4 години и предложението дойде от ДПС.
В първоначалният вариант срокът за даване на финансовата помощ бе за 5 години, но по 200 млн. лв.
"Смятаме, че вместо за 5, тези пари могат да се дадат за 4 години по 250 млн. лв. А първата година е изключително важна, за да даде старт на този процес и работа на тези хора", аргументира се Йордан Цонев от ДПС.
С решението се задължава Министерския съвет чрез министрите на финансите и на енергетиката да предприеме действия за осигуряване на тези средства.
Вносители са депутати от ГЕРБ-СДС, като първият подпис е на бившия енергиен министър Теменужка Петкова.
Средствата се предоставят само при условието, че дейностите по рекултивация се извършват само и единствено от мините, а не от частни дружества и/или дружества с държавно общинско участие. Предложението дойде от "Възраждане" и залата го подкрепи.
В проекта на решение преди да бъде променен с новите предложения пишеше, че с тези 200 млн. лв. на година от националния бюджет мините ще могат да планират и да реализират мероприятията по затихване на въгледобивната дейност и възстановяване на нарушените терени.
Председателят на енергийната комисия Делян Добрев уточни, че тези средства се заделят от държавния бюджет, тъй като енергетиката е доста финансово обезкървена. Мините нямали средства и затова трябвало да бъдат подпомогнати.
Искра Михайлова от "Възраждане" отбеляза, че сумата, която е предложена е дискутирана още през януари, когато енергиен министър е бил Румен Радев. Тогава ставало въпрос за много по-големи суми и бе категорична, че рекултивацията трябва да се извършва само и единствено от мините, а не от частни фирми. Затова предложи да се запише, че сумата годишно трябва да бъде не по-малка от 200 млн. годишно, но това не се прие от залата.