Наводнения, градушки и други екстремни климатични явления са причинили загуби на германските застрахователи на обща стойност 5,7 милиарда евро (6,2 милиарда долара) през 2023 година, сочат данни на Германската застрахователна асоциация (GDV), цитирана от ДПА.

"Това е с 1,7 милиарда евро повече, отколкото през 2022 г.", посочва главният изпълнителен директор на асоциацията Йорг Асмусен, предава БТА.

"Причина за това са високите обезщетения моторните превозни средства свързани с градушки", каза той.

Според асоциацията регистрираният рекорд в размера на обезщетенията е бил 13,9 милиарда евро през 2021 г.

Само бурите през август 2023 г. са причинили една четвърт от общите щети (1,5 милиарда евро), показват данните.

Повечето щети, възлизащи на над 2 милиарда евро, са настъпили в южната провинция Бавария. Плътно след нея е западната провинция Хесен, където загубите на застрахователите достигнаха 890 милиона евро.

"Алпийският регион, както и ниските планински вериги Таунус и Оденвалд в Хесен, често са били засегнати от градушки", каза Асмусен.

Според метеоролозите екстремните метеорологични явления се случват все по-често поради климатичната криза.

В отговор на неотдавнашните природни бедствия имаше подновен натиск от страна на германски политици за въвеждане на задължителна застраховка за природни бедствия.

Планира се казусът да бъде обсъден с германския канцлер Олаф Шолц следващия месец.

Асмусен допълни, че задължителната застраховка, като единствено средство за защита, не помага на никого – нито на собствениците на жилища, нито на местните власти.

"Нуждаем се от адаптиране към изменението на климата, за да бъде упоменато в строителните разпоредби, да намалим застрояването и да наложим забрани за строителство в зоните на наводнения."

Средно 54% от жилищните сгради в Германия са застраховани срещу всички природни опасности, показват данните на GDV.