По-малко от две години след въвеждането му в експлоатация, интерконекторът Гърция-България осигурява до 80% от потреблението на България в летните месеци

Газопроводът IGB укрепва ролята на България като ключов енергиен хъб в Югоизточна Европа, улеснявайки транзита и доставките на газ в целия регион. По-малко от две години след въвеждането в търговска експлоатация, интерконекторът между Гърция и България осигурява значителна част от вътрешното потребление на страната ни, като подсигурява доставки от диверсифицирани източници и за други държави в региона.

С общ капацитет от 3 млрд. куб. метра годишно – еквивалентен на цялото вътрешно потребление на България през отоплителния сезон – IGB се свързва директно с Южния газов коридор благодарение на Трансадриатическия газопровод. Така България има възможност да получава природен газ от нови източници, разнообразявайки произхода на доставките. Това не само гарантира повишена енергийна сигурност за страната, но има пряко отражение върху конкуренцията на пазара, осигурявайки ценова оптимизация, която се усеща и от бизнеса, и от битовите потребители.

Стратегическо значение на местно ниво

Със старта на търговската експлоатация на газопровода в България стъпи и нов преносен оператор – компанията ICGB, която до този момент отговаря за изграждането и развитието на проекта за интерконектор. Така в страната най-после има втори независим преносен оператор, който да развива инфраструктура за пренос на газ – нещо, което гарантира на България повече инвестиции в тази посока, конкурентност, стимул за развитие на нови технологии и проучвания за пренос на екологични горива.

Мрежата на IGB може да бъде използвана и за газифициране на районите по трасето на газопровода на българска територия – в областите Хасково, Димитровград, Стара Загора и Кърджали. Такава договорка вече е постигната с един от местните оператори в кърджалийско и чрез изграждането на допълнителна инфраструктура IGB вече осигурява на местните бизнес и битови потребители достъп до нов, диверсифициран източник на природен газ.

Възможността за газификация на бита и индустрията е от ключово значение за България, тъй като природният газ остава значим източник на енергия за справедлив, плавен преход към въглеродна неутралност. Например, природният газ може да намали въглеродните емисии с около 50% на единица произведена енергия в сравнение с въглищата, което очертава добра посока за българските въглищни електроцентрали в период на трансформация към по-устойчиви решения.

Водеща роля в Югоизточна Европа

Интерконекторът Гърция-България е разработен изцяло в синергия с други водещи енергийни проекти в региона, така че да се превърне бързо в интегрална част от енергийната карта и сигурността на Югоизточна Европа. Свързан директно с Южния газов коридор и част от Вертикалния газов коридор, IGB е стратегически позициониран и в близост до няколко ключови терминала за втечнен природен газ. Водещ е LNG терминалът до гръцкия град Александруполис, където българската страна е и акционер. Очаква се доставките на първите количества втечнен природен газ да постъпят това лято, а ръководството на ICGB вече е взело стратегическо решение да се предлага резервиране на капацитет на точката за свързване в близост до терминала предварително. По този начин участниците на пазара имат възможността да планират по-гъвкаво. Връзката между IGB и терминала отваря изцяло нов маршрут за транзит на количества към целия югоизточен район, засилвайки енергийната свързаност на Европа.

Още в първите месеци след началото на търговска експлоатация, газопроводът стана ключов и за енергийната сигурност на Молдова. Ползвайки наличната инфраструктура на Транс-балканския газопровод, IGB осигури преноса на количества газ, които Молдова използва за производството на електроенергия в разгара на отоплителния сезон. Това ключово сътрудничество може да се разрасне, подсигурявайки дългосрочно доставки и до Молдова, и до Украйна в синхрон с общата европейска концепция за солидарност и свързаност.

Развитие на инфраструктурата

IGB отбеляза първата си годишнина с пренесени над 16 млн. MWh и 365 дни без прекъсване на дейностите. С повече от 35 регистрирани ползватели на мрежата, газопроводът е на прага на следващата си фаза на развитие – увеличаване на търговския капацитет до 5 млрд. куб. м. годишно. Преносният оператор ICGB вече е инициирал началото на процедурата за изследване на пазарния интерес към подобна стъпка – задължително изискване за вземането на инвестиционно решение за всеки подобен проект. През лятото на 2023 г. приключи необвързващата фаза на процедурата, а заявеният интерес от страна на пазара надхвърли значително очакванията за няколко поредни години. В момента протича втората, обвързваща фаза, която ще е определяща за крайното решение на съакционерите в ICGB.

Увеличаването на капацитета на IGB ще позволи достъп на България до по-големи количества природен газ. Това ще затвърди допълнително енергийната сигурност на страната и ще я позиционира като още по-значим фактор за транзит към други пазари. Именно поради тази причина ръководството на ICGB взима и стратегическото решение да работи паралелно за разширяване на наличната инфраструктура още преди резултатите на обвързващата фаза. Компанията вече е избрала изпълнител за дизайна на разширението на газоизмервателната станция при Стара Загора, като по план тя трябва да заработи с повишен капацитет в края на 2025 г. Разширението на станцията при гръцкия град Комотини е предвидено за втората половина на 2026 г., когато газопроводът ще може да заработи на пълния си капацитет от 5 млрд. куб. м. годишно.

Фокус върху реализацията на Вертикалния газов коридор

Увеличаването на капацитета на IGB е с висок приоритет не само на национално ниво – проектът е част от международна инициатива, свързваща независимите преносни оператори на Гърция, България, Румъния, Унгария, Молдова, Украйна и Словакия. Обединени под формулировката „Вертикален газов коридор", всички компании, сред които и ICGB, работят за синхронизирано развитие на газопреносната инфраструктура. С придвижването на подобни проекти за разширяване на капацитета ще се постигне координирано подобряване на капацитета в по-широк, регионален аспект, така че към тази част на Европа да достигат двойни количества природен газ. По предварителни оценки се очаква развитието на Вертикалния газов коридор да позволи ръст на доставките на каспийски газ от 5 до 10 млрд. куб. м. годишно.

Скорошното разширяване на инициативата с включването на Молдова и Украйна е инициирано именно от ICGB и с подкрепата на останалите оператори Вертикалният газов коридор обхваща нови пазари. Това прави проектите в рамките на инициативата още по-значими и приоритетни за целия регион, особено в контекста на изменената среда на сигурност.

Газовият интерконектор IGB носи значителни икономически и геостратегически ползи на България. Той играе ключова роля в диверсификацията на газовите доставки и повишаването на енергийната сигурност в региона, като същевременно подкрепя интеграцията на България в европейския енергиен пазар и затвърждава нейната значима позиция.

Интерконекторът IGB осигурява вече 50% от потреблението през зимата.
Интерконекторът IGB осигурява вече 50% от потреблението през зимата.