Европейската комисия е постигнала частичен успех в създаването на необходимите условия за възникващия пазар на водород и свързаната с него верига на стойността. Това е заключението на Европейската сметна палата (ЕСП), която публикува специален доклад "Промишлена политика на ЕС относно водорода от възобновяеми източници: по-голямата част от правната рамка е приета — време е за проверка на действителното състояние". Докладът е изготвен под ръководството на Стеф Блок, член на ЕСП, съобщи Българската търговско-промишлена палата на интернет страницата си.

Основната част на правната рамка е приета, но продължават да съществуват редица предизвикателства, посочват от Европейската сметна палата. Една от основните препоръки на ЕСП е бъдещите стратегически избори да се основат на проверка на действителното състояние, без да се създават нови стратегически зависимости.

Европейската комисия даде ход на действията за създаване на пазар на водород от възобновяеми източници в ЕС с приемането на Стратегия за използване на водорода и план REPowerEU, в който са включени цели за производството и вноса на водород. Водородът от възобновяеми източници е един от начините за декарбонизация, особено в промишлени сектори, където е трудно това да се постигне. Общото финансиране от ЕС за периода 2021—2027 г. за проекти, свързани с водород, се оценява на 18,8 млрд. евро.