Изчисляваме колко би ни струвало да направим пълен мониторинг на напоителните системи в страна, готови сме на 99%. В момента не знаем какво е състоянието им, както и на подземаната инфраструктура. Ремонти не са правени от повече от 60 години, каза агроминистърът Георги Тахов по време на изслушването му в земеделската комисия.
Той припомни пред депутатите и за 24-те проектни предложения на „Напоителни системи" ЕАД на обща стойност 106,9 млн., които са одобрени за финансиране по подмярка 4.3 „Подкрепа за инвестиции в инфраструктура, свързана с развитието, модернизирането или адаптирането на селското и горското стопанство". Тези проекти имат за цел да направят пълна рехабилитация на системите за напояване.
"Това е крайно недостатъчно", отсече Тахов.
"Да, реализираме и отчитаме успешно усвояването на тези средства, но държавата е длъжник на фермерите от несъздаване на среда за напояване. Длъжни сме да осигурим вода на всеки, а там където има вече такава да спомогне с намаляване на административната тежест за достъп до водоползване. Не е нормално да се чака по година и 7 месеца за разрешение от РИОСВ. Трябват кратки срокове", категоричен бе той.
Той е убеден, че без мониторинг не се знае какво се иска, трябва да се обследва и да се направи интерверизация.
"Много време е загубено. До седмица време ще бъдем готови с пълния анализ и ще заложим бюджет, необходим, за да се реализира това пълно обследване на подземната инфраструктура на каналите", заключи той.