500-те най-богати хора в света са загубили 134 млрд. долара в рамките на ден заради срива на пазара с акции, съобщиха западни издания. Най-потърпевш е основателят на “Амазон”, който миналия петък е обеднял първо с 15 милиарда долара, а в понеделник, когато настана тотален хаос на борсите, Джеф Безос се е разделил с още 6,4 млрд. Въпреки тежките загуби богаташът все още има 180 млрд. в банковата сметка. През 2019 г. бе най-сериозният удар за него, когато обеднява с $ 38,3 млрд. заради развода си с Макензи Скот.
Акциите на “Амазон” паднаха с 8,8% в петък заради засилените разпродажби. Тази година Безос многократно се разделяше с акции на компанията си, продавайки ценни книжа за 8,5 млрд. долара през февруари и обявявайки планове за пускане на още 5 млрд. долара в акции, което ще му остави 8,8% от фирмата.
В понеделник 10-те най-богати хора в списъка на “Форбс” са загубили общо 36 милиарда долара, като сумата е допълнителна към 134-те млрд. от петък.
Според “Форбс” личното състояние на изпълнителния директор на Nvidia Дженсън Хуанг е намаляло със 7,9 млрд. Шефът на “Фейсбук” Марк
Зукърбърг се е
разделил със
7 млрд.,
докато Илон Мъск е обеднял с 6 млрд.
Понеделникът бе най-лошият ден за Уолстрийт от почти 2 години след глобалната разпродажба на фондовия пазар, предизвикана от страховете от рецесия в САЩ и след разочароващите данни за заетостта за юли, според които нивото на безработица се е повишило.
Водещите фондови индекси на Америка – S&P 500, Dow Jones industrial average и Nasdaq Composite, се сринаха при нестабилна търговия рано в понеделник в Ню Йорк.
S&P завърши с 3% - най-големия дневен спад от септември 2022 г. Dow затвори със спад от 2,6%, след като загуби над 1000 пункта. Nasdaq отбеляза спад от 3,4%.
Борсовият трус започна в понеделник от Азия, където японският индекс Nikkei 225 падна с 12,4% в най-лошия си ден след срива в Черния понеделник през 1987 г. Европейските пазари последваха примера, като британският FTSE 100 претърпя най-стръмния си еднодневен спад от повече от година.
Тревогата за силата на американската икономика, засилена от неочаквано слабия доклад за работните места в САЩ в петък, помогна за стимулиране на разпродажбите. Това дойде само ден след като Федералният резерв избра да задържи лихвените проценти стабилни, което накара критиците да обвинят централната банка, че е чакала твърде дълго, за да намали лихвите.
С около 800 млрд. долара пък е спаднала в понеделник колективната пазарна стойност на така наречената Великолепна седморка от технологични гиганти, която включва “Алфабет”, “Амазон”, “Майкрософт”, “Мета”, “Тесла”, NvIdia и “Епъл”. Това се дължи на спада на фокусирания върху технологиите индекс Nasdaq. Той беше подложен на сериозен удар, след като преди дни изненадващо холдингът “Бъркшър Хатауей” на инвеститора Уорън Бъфет, известен с точните си прогнози, е продал половината от акциите си в “Епъл”, оценени на 76 млрд. долара.
Паниката сред инвеститорите е провокирана от тревогата им, че икономиката на САЩ може да изпадне в рецесия. Масовите разпродажби на акции обаче може да предизвикат ефекта на “самоизпълняващото се пророчество” Това означава, че инвеститорските настроения за икономически срив може да провокират борсов срив и наистина евентуално да се стигне до рецесия, предупреждава агенцията за кредитен рейтинг и анализи “Морнинг стар” Ди Би Ар Ес .
Във вторник фондовите пазари в Европа останаха неспокойни, въпреки че японският индекс Nikkei 225 скочи с 10,23% след рязкото падане от предишния ден.
“Страховете за рязка рецесия в САЩ, породени от слабите данни за работните места в страната, остават”, коментира експертът Ръс Мулд.
Има и опасения, че акциите в големите технологични компании - особено тези, които инвестират сериозно в изкуствен интелект (AI), са били надценени и някои от тези фирми сега са изправени пред трудности.