Искат търсене и проучване на нови находища и концесии

18 857 миньори, геолози, инженери и специалисти в минно-добивната индустрия имат празник днес, деня на Св. Иван Рилски, техният покровител. Браншът, който дава 5% от брутния вътрешен продукт на страната и произведе през миналата година суровини за 4,2 мпрд. лв., осигурява работа и на свързани още с бизнеса им 120 000 души, за които днешния ден също важен.

Традиционно и за да ги пази бог и покровителят им - св. Иван Рилски, денят започна  с молебен за здраве в храма "Света Неделя". Ръководствата на Българска минно-геоложка камара, Научно-техническия съюз по минно дело и геология и миньорските
федерации – ФНСМ и СМФ „Подкрепа", участваха в традиционния тържествен молебен".

Минната общност продължи професионалния си празник с нещо, което прави един път в годината - да отчете пред обществеността какво е свършила и да каже какви са перспективите за бранша и къде нещата не са чак толкова добре и какво трябва да се прави.

Минерално-суровинният отрасъл е основа за развитие на икономиката и жизненоважен за съществуването на нашата цивилизация. Повече от 3/4 от всичко, което използваме в ежедневието си, е произведено от добитите суровини, припомни председателят на Българската минно-геоложка камара инж. Драгомир Драганов. 

В доклада на камарата той се спря на най-важното - зеления и дигитален преход, прогнозата за увеличено търсене  на суровини в ЕС с 6 пъти до 2030 г. и до 15 пъти до 2050 г.  и и какви предизвикателства представлява това през минната индустрия.

"В този контекст наличието на подземни богатства в даден регион е ценно предимство и възможност за неговото устойчиво развитие. За България това е шанс да затвърди позициите си и да направи важни крачки в развитието си. Добивната индустрия в България осигурява близо 5% от брутния вътрешен продукт в зависимост от международните цени на борсовите стоки. Браншът е стратегически важен, защото обезпечава със суровини ключови сектори като металургията, строителството, машиностроенето, химическата промишленост, енергетиката и други отрасли и е гарант за суровинната и енергийна независимост на страната и на Европа. Силната добивна индустрия е гаранция за повишаване на конкурентоспособността на националната икономика, шанс за младите хора да живеят и работят в България, за надграждане на постигнатото чрез иновации, нови и модерни технологии", заяви още Драганов. 

Той се спря и на стъпките, които трябва да се предприемат от властта в партньорство с бранша.

Първото е за се засилят проучванията за суровини, както е да се обнови  базата данни с видовете полезни изкопаеми, защото информацията за подземните богатства на Европа датира като знания от 70-те до средата на 80-те години на миналия век. Така че първата ни стъпка трябва да е проучването за суровини, които да гарантират нашата независимост.

Второто е регулаторната рамка, като е важно да има баланс между целите на политиката в ЕС, има предвид - зеления преход  и възможностите за работа на минната индустрия като основен двигател на устойчивото развитие. Основното е баланс - да не се допусне прекомерно рестриктивната регулаторна рамка за европейските минни компании, което да ги постави в неравностойно положение спрямо добивната индустрия в останалите части на света. Тук идва ключовата роля на институциите, включително българското правителство, което да е отговорно. 

Ръководствата на Българска минно-геоложка камара, Научно-техническия съюз по минно дело и геология и миньорските
федерации – ФНСМ и СМФ „Подкрепа", участваха в традиционния тържествен молебен за здраве на миньорите в катедралния
храм „Св. Неделя". СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Ръководствата на Българска минно-геоложка камара, Научно-техническия съюз по минно дело и геология и миньорските федерации – ФНСМ и СМФ „Подкрепа", участваха в традиционния тържествен молебен за здраве на миньорите в катедралния храм „Св. Неделя". СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Председателят на Българската минно-геоложка камара инж. Драгомир Драганов посреща социалния си партньор от КТ "Подкрепа" Александър Загоров. Вдясно - почетният председател на камарата проф. Николай Вълканов поздравява зам.-министъра на енергетиката Красимир Ненов. СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Председателят на Българската минно-геоложка камара инж. Драгомир Драганов посреща социалния си партньор от КТ "Подкрепа" Александър Загоров. Вдясно - почетният председател на камарата проф. Николай Вълканов поздравява зам.-министъра на енергетиката Красимир Ненов. СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Инж. Драгомир Драганов, председател на Българската минно-геоложка камара. СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Инж. Драгомир Драганов, председател на Българската минно-геоложка камара. СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ