Учени и компании се надпреварват в разработката на способни интерфейси мозък-машина и направата на импланти. Докато вниманието на медиите е насочено главно към Neuralink на Илон Мъск, то малък стартъп от Швейцария изглежда по-напред в разработките си.
Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL) са създали най-малкия мозъчен чип, чиято площ е едва 8 квадратни милиметра. Размерите на устройството, наречено MiBMI, са само малко по-големи от тези на зърно ориз, съобщава NewAtlas.
Всъщност имплантът се състои от два чипа. Той използва много малко енергия и е минимално инвазивен.
"MiBMI ни позволява да преобразуваме сложна невронна активност в четим текст с висока точност и ниска консумация на енергия", каза Махса Шоаран, който ръководи интегрираната лаборатория за невротехнологии на EPFL. "Този напредък ни доближава до практични, имплантируеми решения, които могат значително да подобрят комуникационните способности за хора с тежки двигателни увреждания."
Миниатюрният мозъчен чип е в състояние да чете мозъчни сигнали, които се формират, когато някой си представя, че рисува буква и извежда тези сигнали като текст, пише dir.
За разлика от устройството Neuralink, което беше имплантирано в човешки пациент по-рано тази година, новият MiBMI чип все още не е тестван на живо. Въпреки това, той беше захранван с невронни записи в реално време, събрани от предишни тестове на мозъчния интерфейс, и постигна 91% степен на точност при преобразуването на невронната активност в действителен текст.
В момента MiBMI може да декодира 31 различни знака, което според изследователите е рекорд за подобни интегрирани системи. Те смятат, че в крайна сметка могат да накарат системата да декодира до 100 различни знака.
Изследването, довело до създаването на новия MiBMI, е описано в статия, публикувана в последния брой на IEEE Journal of Solid-State Circuits.