След 18-месечна обиколка в европейски води - от Талин до Атина, изследователите от шхуната "Тара" акостираха във френското пристанище Лориан с данни, които обещават "няколко десетилетия открития" за науката, съобщи АФП, цитирани от БТА.
"Тази тринадесета мисия без съмнение е най-сложната, която сме осъществявали с екипа на "Тара", каза Ромен Трубли, генерален директор на фондация "Тара Океан", на пресконференция на остров Гроа, където научният кораб спря, преди да акостира в Лориан.
Корабът, проектиран от изследователя Жан-Луи Етиен, отплава през април 2023 г., за да се отправи на пътешествие от над 24 000 км покрай европейските брегове.
Оригиналността на това пътешествие, преминаващо през Атлантическия океан, Ламанша, Северно море, Балтийско море и Средиземно море, се състои във факта, че то е част от по-широка мисия, наречена TREC ("Traverser les cоtes europеennes"). В експедицията участват 200 изследователи от 30 държави под егидата на Европейската лаборатория по молекулярна биология със седалище в Хайделберг, Германия.
През изминалите 18 месеца изследователите извършиха систематично вземане на проби от сушата до морето по въображаеми линии покрай бреговете на Европа: в почвата, в седиментите, в морските и сухоземните аерозоли, в кристалите и в морето.
Това е една вселена, която се разкрива пред нас", каза Едит Хърд, директор на Европейската лаборатория по молекулярна биология.