Над 190 млн. лева (190 283 470 лева) получиха 50 290 стопани по държавните помощи "Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна" и "Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани, производители на зърнени и маслодайни култури, за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна".

С решение на Министерски съвет бяха одобрени 200 млн. лева за изплащане на част от втория транш по помощта за 2024 г. Средствата до тези 200 млн. лева ще бъдат изплатени след извършване на допълнителни административни проверки съгласно точка 4 от Раздел II на Указанията за прилагане на помощта, според който се допуска изплащане и след срока при възникнали казуси, които изискват извършване на допълнително обследване допустимостта за подпомагане на съответния бенефициер, съобщи Държавният фонд "Земеделие" (ДФЗ).

Помощта се предоставя под формата на преки безвъзмездни средства на земеделски стопани от първичното селскостопанско производство – животновъди, отглеждащи едри и дребни преживни животни, пчелни семейства, производители на плодове и зеленчуци, маслодайна роза, винени лозя, тютюн, пшеница, царевица, ечемик, слънчоглед и рапица за компенсиране на част от повишените разходи за производство.

Помощта беше изплатена само три дни, след като Управителния съвет на ДФЗ утвърди бюджета за частично изплащане на втори транш по "украинската помощ". 

От Фонда припомнят, че през пролетта беше изплатен пълният размер на първия транш от двете украински схеми в размер на над 330 млн. лева. Подкрепата беше предоставена на над 52 000 земеделски стопани.

Указанията за прилагане на държавната помощ са публикувани на интернет страницата на ДФЗ.

По-рано днес служебният вицепремиер и финансов министър Людмила Петкова каза, че остатъкът от 125 млн. лева по "украинската помощ" ще бъде разплатен към фермерите до края на ноември.

Тя припомни, че тъй като средствата не бяха включени в бюджета за 2024 г., се наложи преструктуриране за предоставяне на помощта, пише БТА.

Председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) Илия Проданов посочи, че резултатът от днешната среща с Петкова и служебния министър на земеделието и храните Георги Тахов ги удовлетворява и протестната готовност, която беше обявена, вече не е на дневен ред.