Японски учени създадоха нов вид пластмаса, която е лесно разградима. Изобретението на екипа от института "Рикен" може да даде нов тласък на усилията за борба с глобалното затопляне, като се справи с един от най-наболелите съвременни проблеми - замърсяването на околната среда. Амбициозният проект бе представен в "Събуди се" по Нова тв.
Екипът от учени е бил загрижен за природата и преди 5 година започва да мисли върху създаването на нов вид материал, който би намалил вредите върху нея.
Новият пластмасов материал е създаден от два йонни мономера. Двата компонента са биоразградими и могат да бъдат метаболизирани от бактерии след разтваряне в солена вода. Още по-ценното е, че от него не се отделят микропластмаси, които са много вредни за човешкото здраве.
Новата пластмаса изглежда като стъкло - безцветна, незапалима и нетоксична. Може да се рециклира и трансформира при температури от 120 градуса. Тя може да се разгради напълно в почвата в рамките на 10 дни. При температура от 24 градуса за 72 часа се вижда, че пластмасата започва да се деформира. При 206-ия час тя е напълно се смалява и изчезва. Подобно свойство би могло да спомогне при използването на торове.
Ръководителят на японския екип проф. Аида предупреждава, че новото изобретение не означава, че хората трябва да изхвърлят пластмасовите си отпадъци безразборно. Тепърва предстои да се изследва какво ще бъде взаимодействието на пластмасата с дървета и растения.
Потенциалът на новият продукт е огромен. Той може да се използва за производството на медицински изделия и продукти за здравеопазването до 3D принтиране.