Net-Zero Lab - учебно-научна лаборатория към
Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски", сключи споразумение за партньорство с "Аурубис България" за съвместни инициативи за декарбонизация

Металургия с нулеви емисии след четвърт век? Не може да бъде, бихме реагирали само преди десетилетие. Групата на "Аурубис" с нейните предприятия по целия свят си е поставила именно тази цел, а по-близката с хоризонт към 2030 г. - 50% по-нисък въглероден отпечатък, е на път да бъде осъществена.
В заводите на групата у нас, които са стъпили на земите на общините Златица и Пирдоп, екипът е планирал

въглеродният отпечатък до 2030 г. също да

бъде свит наполовина

През базовата 2018 г. е бил 210 хил. тона, до 2030 г. трябва да бъде намален на 105 хил. тона. Зад числата обаче се крият сериозни пари - към 800 млн. лв., които ще бъдат вложени в технологии за по-ефективно производство на мед, мерки за енергийна ефективност, стремеж към енергийна независимост.

Компанията разширява капацитета за производство на рафинирана мед - основен експорт на страната и ключов метал за енергийния преход. Програмата включва и изграждането на нови фотоволтаични централи, проекти за енергийна ефективност и модернизация на основното производство до Пирдоп и Златица.

На тази територия в Средногорието времето тече бързо. На 6 декември се навършиха 66 години от пускането в експлоатация на медодобивния комбинат "Георги Дамянов" . Но по-важното е, че е построен между 1955-1958 година, тоест за три години. И наследниците - групата на "Аурубис",

планират да инвестират тези 800 млн. лв.

за 4 години
(Какви са целите на международната група - виж в карето.)

В невероятните начинания, граничещи с приключение, се включват и студенти от Стопанския университет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Приключение, защото е преживяване за цял живот да участваш в подобна трансформация.

Net-Zero Lab, учебно-научна лаборатория към Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски", създадена наскоро, сключи споразумение за партньорство с "Аурубис България", част от водещия международен производител на метали Aurubis AG. Сътрудничеството е първото по рода си в България и

има за цел да подпомага процеса по намаляване

на въглеродния отпечатък от индустрията

с технико-икономически изследвания, адаптиране на бизнес модели и специализирани обучения.

Партньорството на "Аурубис" с лабораторията беше об*явено при посещение на Стопанския факултет на университета в производствената база на "Аурубис България". Медодобивният завод беше домакин на форум за декарбонизационната стратегия на групата "Аурубис" с участието на експерти от Германия, Белгия, САЩ, Испания, Италия и България. Както коментираха участници, събраха се умовете, които чертаят декарбонизацията на групата.

Кристиян Хайн, ръководител на екипа по декарбонизация в групата на "Аурубис", отбеляза, че от 2013 г. въглеродният отпечатък на групата е намален с 40%, като вече е значително по-нисък в сравнение с други индустриални предприятия по света. Всеки завод на групата разработва собствени инициативи за намаляване на емисиите. Хайн даде пример със завода в Хамбург, където се тества

използването на водород и амоний като

заместители на природния газ
Там също се използва промишлена отпадъчна топлина за отопление на квартал в града.

Студенти и преподаватели от магистърските програми "Енергийни пазари и услуги" и "Отговорно и устойчиво управление" бяха на обсъждания с екипа на международната компания.

"Това сътрудничество създава необходимата връзка между наука и практика за прилагане на решения за намаляване на въглеродните емисии и кръгово управление на ресурсите", заяви доц. д-р Атанас Георгиев, декан на Стопанския факултет и директор на Net-Zero Lab.

Тук сме под бранда на новата ни инициатива Net-Zero Lab, която работи в три направления. Първото е декарбонизация в енергетиката, където имаме дългосрочен опит, второто е индустриалната декабронизация и третото е обществените трансформации, свързани с този процес.

Инициативите ни с "Аурубис" са в областта на анализи и приложни изследвания, свързани с декарбонизацията, а през последните месеци са насочени и към предприемачеството на дамите в енергийния отрасъл, където имаме иновации, каза още Георгиев.

"Не можем да постигнем амбициозните цели, ако не работим заедно.

Подадената ръка между бизнес и наука е начинът

да вървим напред",
заяви Тим Курт, главен оперативен директор на групата "Аурубис" и изпълнителен директор на "Аурубис България".

По време на визитата студентите и преподавателите посетиха първия фотоволтаичен парк от ВЕИ комплекса на "Аурубис България" и рафинерията за производство на катодна мед.

"Запознаването на място с устойчиви индустриални практики е ценен стимул за нашите студенти", сподели д-р Мария Трифонова, заместник-директор на Net-Zero Lab. Тя обърна внимание на приемствеността между поколенията и че действията, които се предприемат днес, са основата, върху която бъдещите поколения ще изграждат своето утре. "Тази перспектива стои в основата на партньорството между Net-Zero Lab и "Аурубис България", подчерта д-р Трифонова. 

Net-Zero Lab е създадена тази година като учебно-научна лаборатория към Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски" за приложни изследвания, анализи, обучения и разработване на инструменти в подкрепа на вземането на решения при прехода към нисковъглеродна икономика.

Фотоволтаици и вятърна централа

са сред инвестиционните проекти

“Аурубис България” обяви през април голямата инвестиционна програма за 800 млн. лв. Тогава беше направена и първата копка за разширяване на рафинерията за катодна мед в завода на компанията до Пирдоп и Златица. Капацитетът за производство на катодна (рафинирана) мед ще бъде увеличен с 50% - от 230 000 до 340 000 тона годишно. Рафинираната мед е основен експорт на България.

Инвестицията се прави в несигурна среда, но в реална икономика и е със средства, които компанията печели, заяви Ивайло Георгиев, ръководител “Устойчивост и връзки с институциите” в “Аурубис България”. Първият етап е пред финал и това е изграждане на собствен фотоволтаичен комплекс с 4 парка. Първият работи вече няколко години. С въвеждане на целия комплекс компанията ще разполага с 41 мегавата зелени мощности за собствени нужди. Те ще осигурят 15% от необходимата за производството енергия и ще пестят над 25 000 тона въглеродни емисии годишно. В програмата за енергийна ефективност предстои най-голямата у нас подмяна на двигатели с такива от най-ново поколение, както и на трансформатори.

Предвижда се и преминаване към LED осветление. Територията на завода е 4,2 кв. км и подмяната с LED осветление ще доведе до сериозни икономии на електроенергия. Тези мерки заедно с други подобрения по мрежата ще доведат до намаляване на емисиите с още 33 000 тона.

Снабдяването с природен газ на производствен процес е нещо конвенционално, но не и когато става въпрос на Средногорието. Така е, защото близо 20 години отне строителството на преходния газопровод от преносната мрежа. Компанията вече има достъп до природен газ и ще замени тежките горива в основното си производство с газ, което ще намали въглеродните емисии с около 5000 тона годишно. Има и проект за изграждане на собствена вятърна централа.

Младите партньори на “Аурубис” се запознават с производството на мед.
Младите партньори на “Аурубис” се запознават с производството на мед.
Сътрудничеството между Net-Zero Lab, учебно-научна лаборатория към Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски" и  "Аурубис България" е първо по рода си.
Сътрудничеството между Net-Zero Lab, учебно-научна лаборатория към Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски" и "Аурубис България" е първо по рода си.