Това щяло да стане след приемането на удължителния закон за държавния бюджет

Над половин милиард лева (543 349 135 лв.) са платени на бизнеса от юли до декември миналата година като компенсации за скъпия ток. Не са платени компенсации на бизнеса за декември, прогнозно те са още 186 млн. лв.

По решение на парламента таванът на цената за  нестопанските потребители е 180 лв. за мегаватчас, а разликата  над това ниво до борсовата цена се покрива  от фонд "Сигурност на електроенергийната система". Програмата за компенсациите се зароди по време на газовата криза, но таванът тогава беше 250 лв., при положение, че борсовите цени стигаха до 800 и 1000 лв. за мегаватчас, после падна на 200 лв.

Фондът пък се пълни чрез различни форми на изземване на паричен ресурс от енергетиката.

Тази рекапитулация н платените на бизнеса пари стана ясна по време на срещата на министъра на енергетиката Владимир Малинов с работодателите, която е по тяхна инициатива. В нея са участвали представители на АИКБ, БСК,БТПП, КРИБ.

На нея е обсъдена и необходимостта да бъде разработена програма за компенсации и за настоящата 2025 г. По думите на министър Малинов тя ще бъде разработена и параметрите й ще бъдат обсъдени с представителите на работодателските организации, веднага след приемане на удължителен закон за държавния бюджет.  

„Един от приоритетите в нашата работа е да осигурим предвидимост за индустриалните консуматори на електроенергия в страната. В тази връзка в Министерство на енергетиката вече е изготвен необходимият пакет от документи за актуализиране бюджета на програмата за компенсиране на разходите на небитовите клиенти на електрическа енергия. Стартирана е  процедура за решение на Министерския съвет за актуализирането и увеличаване бюджета й, поясни още Малинов.