Това е саботаж за еврото, скочиха от ДБ и "Промяната"

На финалната права за влизането ни в еврозоната едно гласуване на новата коалиция в парламента напрегна политици и експерти. Отхвърлянето на промените в Закона за БНБ, внесени от Министерския съвет, е саботаж за влизането ни в еврото, скочи новата опозиция ПП-ДБ.

Това бе първа точка в дневния ред на депутатите тази седмица.

Новите текстове гласят, че ако управителят, съответно подуправителят на централната банка, е съгласен да бъде назначен за служебен министър-председател, той трябва да напусне заеманата от него позиция в БНБ. Ако гуверньорът на банката оглави изпълнителната власт на страната за 3 или повече месеца, той ще трябва да посочи временно кой от подуправителите да поеме функциите му, а в 1-месечен срок Народното събрание да избере нов управител на централната банка.

Поправките са препоръчани от Европейската комисия и Европейската централна банка (ЕЦБ), обясни вече бившият финансов министър Людмила Петкова по време на гледането на законопроекта в бюджетната комисия. В последните конвергентни доклади на ЕК и ЕЦБ от юни 2024 г. те отбелязаха, че евентуалното назначаване на управител или подуправител на БНБ за служебен премиер може “да наруши ефективното и независимо функциониране на банката”, което пък е “потенциална сериозна причина за безпокойство”.

Нито една от партиите от управляващото мнозинство обаче не подкрепи промените при гласуването им на първо четене в сряда. ГЕРБ, ДПС-ДПС и ИТН се въздържаха, а “БСП-Обединена левица”, “Възраждане” и “ДПС - Ново начало” натиснаха бутоните “против”.

Единствените подкрепили бяха от ПП-ДБ. И веднага след отхвърлянето на поректа избухнаха, че това е “поредният саботаж от страна на ГЕРБ, БСП, ДПС и така нататък, на еврозоната”. Законът е отхвърлен без никакви аргументи, подчерта Мартин Димитров. А колегата му Ивайло Мирчев обясни, че въпреки, че вече отговаряме на условията за влизане в еврозоната, сега то е поставено под заплаха - въпросната промяна бе едно от изискванията и може да влезе като негативна оценка фактът, че този закон не беше приет.

Единствен Йордан Цонев от “ДПС - Ново начало” излезе да мотивира своето гласуване против. Това било уредено още миналата година с друг законопроект, в който се казва какво се случва с тези лица, които приемат да изпълнят функцията на министър-председател. “Не виждам с какво независимостта на институцията ще бъде накърнена, ако едно от лицата, било то от Сметната палата или от БНБ, приеме да изпълнява длъжността премиер за 4-5 месеца”, коментира Цонев.

От “Възраждане” обявиха, че между двете четения ще внесат нов, редактиран текст. Проблемът обаче е, че веднъж отхвърлено, подобно предложение може да се гласува отново най-рано след 6 месеца.