Магистратите не приемат, че поскъпването е забранена търговска практика

Състав на Административен съд - София-град, е отменил предварителното изпълнение на две заповеди на шефката на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова. С тях тя се опита да спре повишаването на таксите по абонаментните планове на два оператора - “Виваком” и “Йетел”.

Определенията на съда обаче могат да се обжалват в 7-дневен срок пред Върховния административен съд, а и

казусът все още не е решен по същество

Засега се спира само незабавното прилагане на заповедите.

Преди няколко дни шефката на КЗП се опита и да вземе лицензите на телекомите по същия повод, като поиска от Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) да направи това. КРС обаче отказа с мотива, че такава мярка би била непропорционална.

“Йетел” вдигна от началото на януари таксите за различни услуги с между 1 и 3 лв. срещу отпускането на повече минути за разговор и повече мегабайти или увеличаване на скоростта на интернет връзката. Намерението на “Виваком” беше да направи това от февруари, като увеличи с 2 лв. таксите без тези за социалните пакети. Според шефката на КЗП обаче двата телекома нямали това право, защото

не са получили съгласието на потребителите си

Основният мотив на съдебния състав за решението е, че увеличението на цени не е сред забранените търговски практики, както настоява шефката на КЗП.

Освен това Мария Филипова в заповедта си се е мотивирала с това, че “увеличението на цените ще накърни икономическите интереси на широк кръг от потребители, които живеят на ръба на бедността”. Но според адвокатите на телекомите в случая тя не е отчела обстоятелството, че тъкмо социалните пакети, които се ползват от социално слаби, не се пипат.

Любопитното в определението на съда по казуса с “Йетел” е, че шефката на КЗП през цялото време твърдяла, че поскъпването на абонаментни планове е “агресивна търговска практика от черния списък на търговските практики, които са забранени при всички обстоятелства”.

Тя не е посочила за какъв “черен списък” говори, но съдиите са се спрели на евродирективата за търговските практики от 2005 г., към която има приложение със списък. Само че нито една от общо 31 търговски практики, които се приемат за забранени в този списък,

не е свързана с увеличение на цени,

пише в определението на съда.

Междувременно Филипова продължи задочно спора си с КРС от онзи ден, след като регулаторът отказа да отнеме лицензите на телекомите. “Изненадана съм от бързата реакция и краткия срок, за който Комисията за регулиране на съобщенията реши да не образува производства, без въобще да е анализирала дали в представените от КЗП данни за системни нарушения на потребителските права, които съм им предоставила, не се сдържат данни за системни нарушения на условията на разрешенията”, е цитирана Мария Филипова в позиция на КЗП, качена на сайта на комисията в сряда следобед.