В доклад се посочва, че рекордните 47 % от електроенергията в Европейския съюз сега се произвежда от слънчева енергия и други възобновяеми източници, което е още един знак за нарастващата пропаст между стремежа на блока към чиста енергия и стремежа на новата американска администрация към повече изкопаеми горива, предаде Асошиейтед прес.

Близо три четвърти от електроенергията в ЕС не отделя във въздуха газове, които затоплят планетата, а други 24 % от електроенергията в блока се произвежда от ядрена енергия, се посочва в доклад, публикуван от мозъчния тръст в областта на енергетиката Ember. Това е много повече, отколкото в страни като САЩ и Китай, където близо две трети от енергията все още се произвежда от замърсяващи околната среда изкопаеми горива като въглища, нефт и газ.

Експертите казват, че са окуражени от намаляването на изкопаемите горива в Европа, особено след като САЩ изглежда ще увеличат емисиите си, тъй като новият им президент обещава по-ниски цени на газа, спря договорите за наем на вятърни проекти и обеща да отмени стимулите за електромобили от ерата на Байдън.

"Изкопаемите горива губят влиянието си върху енергетиката на ЕС", каза Крис Рослоу, енергиен експерт в Ember. През 2024 г. слънчевата енергия ще генерира 11% от електроенергията в ЕС, изпреварвайки въглищата, които за първи път паднаха под 10%. Чистата вятърна енергия генерира повече електроенергия от газа за втора поредна година.

Данните за 2024 г. не бяха налични за всички държави. Данните на Ember за най-големите производители на електроенергия в света за 2023 г. показват, че Бразилия е с най-голям дял електроенергия от възобновяеми източници - почти 89%, като голяма част от нея идва от водноелектрически централи. Канада има около 66,5 %, Китай - 30,6 %, Франция - 26,5 %, САЩ - 22,7 % и Индия - 19,5 %, отбелязва АП.