Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) и министърът на енергетиката Жечо Станков обсъдиха създаването на специални компенсаторни инструменти, които да се задействат автоматично при кризисни ситуации с цената на електроенергията. Това съобщиха от пресцентъра на Асоциацията на организациите на българските работодатели. Предложението на АОБР е да се изработят два инструмента – един универсален за всички небитови потребители и един специален за енергоинтензивните дружества.

За АОБР инструментите трябва да са част от механизъм, който да бъде регламентиран в постоянен закон и да се активира и дезактивира автоматично при започване или спиране на кризи с цените. Целта е този механизъм да гарантира предвидимост, устойчивост и конкурентоспособност в средносрочен план, като по този начин насърчи инвестициите в българската индустрия. Според представителите на организациите на работодателите той може да бъде и най-значимата антиинфлационна мярка, както и съществена подкрепа за доходите и заетостта на работниците и специалистите в страната.

Беше обсъдено предложение при което универсалният инструмент за небитовите потребители да има долен праг, под който вноски във Фонд „Сигурност на електроенергийната система" (ФСЕС) правят потребителите, а компенсации получават производителите на електрическа енергия и горен праг, над който вноски във ФСЕС правят производителите при съответни прагове по видове генерации, а компенсации получават потребителите на електрическа енергия.

Една от възможностите за енергоинтензивните дружества е подкрепа да се предоставя срещу поети от компаниите ангажименти за инвестиции във възобновяеми енергийни източници, електроенергията от които да бъдат връщана обратно на българския пазар. Други механизми ще бъдат обсъдени в рамките на работна група.

„В максимално кратки срокове ще определя ресорен заместник-министър и ще свикам работна група, в която заедно да започнем разработването на този механизъм. Вярвам, че той трябва да е част от дългосрочна политика по отношение на пазара на електроенергия в България. Вече проведох среща с представители на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) и електроразпределителните дружества, с които обсъдихме възможността за изготвяне на големи съвместни проекти за подобряване на инфраструктурата", заяви министър Станков.

По време на срещата беше обсъдена възможността страните от Югоизточна Европа да искат компенсация от Европейската комисия заради свръхвисоките цени на електроенергия в региона. Предприятията от региона понасят огромни негативни от несъвършенствата при ценообразуването на европейския електроенергиен пазар, липсата на достатъчна свързаност със Западна и Северна Европа, както и тежестта от осигуряването на енергийната сигурност и дефицит на електроенергия за Украйна и Молдова.

Министърът на енергетиката пое ангажимент да обсъди проблема с колегите си в ЕС по време на среща на 17-18 февруари в Брюксел.