На ход е Министерството на енергетиката. Топлинни счетоводители чакат от него инструкция какво да се действа оттук нататък
Върховни съдии задраскаха формулата за пресмятане на енергията за сградната инсталация при парното. Решението на петчленен състав на ВАС е окончателно. С него въпросната формула е извадена от методиката, която e в наредбата за топлоснабдяване на Министерството на енергетиката.
Топлинни счетоводители и експерти в топлоснабдяването коментират, че поне не е отменено плащането за сградната инсталация, а начинът на изчисление. Но това е поредната бъркотия и несигурност в системата.
В решението на тричленката, което одобрява петчленният състав на ВАС, пише, че спорният въпрос по делото е формулата, по която наредбата (Наредба за топлоснабдяването) разписва определянето на количеството топлинна енергия, отдадена от сградната инсталация и включените в нея различни компоненти, отчитащи вида на отоплителната инсталация, обща инсталирана мощност, денградуси за отчетния период и др.
Сградната инсталация обаче не пипат. Съдиите припомнят решение на Съда на Европейския съюз по присъединени дела С – 708/17 и С – 725/17, в които е постановено, че европейското законодателство допуска национална правна уредба. Тя пък предвижда, че собствениците на апартамент в сграда – етажна собственост, присъединени към системата за централно отопление, са длъжни да участват в разходите за топлинна енергия за общите части на сградата и за сградната инсталация, въпреки че не са поръчвали доставка на отопление и не го използват в своя апартамент.
Така че, след като съдът на ЕС е постановил, че има енергия за сградна инсталация, апропо - по темата има и решение на Конституционния съд на България, битката се е преместила на терена на начина на пресмятането й.
От Министерството на енергетиката заявиха, че се запознават с решението на съда и след това могат да дадат отговор. Експерти в топлоснабдяването коментират, че отмяната на формулата няма да засегне домакинства, които са на месечен отчет и без изравнителна сметка. В повечето случаи такива сгради имат договор с фирмата за дялово разпределение, в който е записан начинът на отчет, включително и пресмятането на сградната инсталация.
При домакинствата, които са на прогнозно потребление и с изравнителна сметка, обаче има проблем. Според специалистите енергийното министерство трябва да направи промени в наредбата, за да има ясна формула за сградната инсталация. Новите текстове е необходимо да се приемат до юни, за да могат да се направят и изравнителните сметки.
От ЕВН, която е собственик на топлофикацията в Пловдив и прави дялово разпределения коментираха, че са се запознали с решението на ВАС, то трябва да се изпълнява. Те очакват от Министерството на енергетиката да бъдат изготвени указания как да се процедира оттук нататък.
Преди години нямаше сложни изчисления с формули, а в енергийния закон делът на сградната инсталация беше записан между 10 и 30%. Колко точно да се плаща, се решаваше от общото събрание на етажната собственост.
Така е в повечето европейски държави, като процентът е между 10 и 50. В Германия е между 10 и 30 на сто, а в Австрия между 20 и 40%.