До края на февруари или най-късно през март от "АЕЦ "Козлодуй" - Нови мощности" предвиждат да подадат заявление за избор на площадката за изграждането на VIII блок на АЕЦ "Козлодуй". Това каза председателят на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) Цанко Бачийски при представяне на дейността на агенцията през 2024 година. 

Одобряването на площадка за ядрена мощност става със заповед на председателя на Агенцията за ядрено регулиране след изпълнение на редица стъпки, най-важната от които е ОВОС. Процесът  може да продължи от 2 до 5 години. Площадката в АЕЦ "Белене" е одобрена от ядрения регулатор за две години, а за VII блок на "Козлодуй" - за пет години, коментира зам.-председателят Борислав Станимиров. Най-много време е отнела процедурата по ОВОС, като оценката е била обжалвана.

От агенцията очакват следващата година "АЕЦ "Козлодуй" - Нови мощности" да подаде заявление за издаване на разрешение за проектиране на VII блок, каза още Бачийски.

С продажбата на ядреното оборудване на АЕЦ "Белене" на Украйна окончателно се слага край на проекта в този му вид. Ако се вземе решение за строителство с друга технология, работата ще започне от самото начало - избор на площадка, разрешителни и т.н., коментира председателят на АЯР. Да припомним, че агенцията беше пред одобрение на техническия проект.

Преди ден украинският парламент одобри възможността оператора на ядрените мощности "Енергоатом" да закупи оборудването за АЕЦ "Белене". Те са поискали целия пакет. То ще бъде използвано за трети и четвърти блок на Хмелницката АЕЦ. Според украинските оценки цената на проекта е около 1 млрд. долара. Цената на оборудването е над 600 млн. евро.

Не е ясно обаче дали България е готова да продаде цялото оборудване - продължават анализите дали част от него ще може да се използва за двата работещи реактора в АЕЦ "Козлодуй". Става въпрос за парогенераторите, особено след проблемите и течовете в трети парогенератор на шести блок.

Бачийски уточни, че парогенераторите за АЕЦ "Белене" имат конструктивни различия с тези в Козлодуй - например разположението на тръбичките (където са проблемите в шести блок) и затова е нужна и оценката. Парогенераторите са най-натоварената част от реактора и животът им зависи от много фактори, включително и от начина, по който се експлоатират.

Досега смяна на парогенератори в реактори от  типа на тези в "Козлодуй" са правени и в Русия, и в Украйна и процедурата е ясна, ако се налага да се поръчват, каза шефът на ядрения регулатор.

Не е ясно обаче дали украинската страна ще се съгласи да закупи оборудването без тях. Бачийски отказа да коментира каква част от цената са тези парогенератори.

Малките модулни реактори (ММР) не са първи приоритет, но се работи и по този въпрос, каза още Бачийски. Той допълни, че това е нова технология, която изисква и нови знания за членовете на АЯР.