Гърция и България се преговаряли за продължаване на договора за предоставяне на вода от р. Арда за гръцките фермери за още 60 години, стана ясно от думите на Асен Василев в парламента.
По силата на предишната сделка, която изтече през юли, България освобождаваше 186 млн. куб. м вода годишно от хидроенергийните язовири в Еврос – беден регион, в който няма функциониращи язовири или водохранилища. Доставките се извършваха от май до септември, когато посевите имаха най-голяма нужда от тях.
"Трябваше да бъде защитен интересът на България. Преговорите с Гърция доведоха да има разработен проектодоговор, който предстоеше да бъде съгласуван финално с юридическите екипи и съответните външни министерства. Нашата позиция беше, че икономическата спогодба, трябва да бъда продължена за още 60 години, но в три части. Първата част бе свързана с водите на р. Арда, които ако се използват извън часовите пояси, които са най-добрите за НЕК и за българската енергетика, да си заплащат. Втората част - България да получи 60-годишен достъп до пристанище "Александруполис" с прилежащата икономическа зона и третата част, която беше публична, е от "Александруполис" до Русе да се изгради магистрала през Маказа, както и бърза ЖП връзка от пристанището до Капитан Андреево", обясни Василев.
Това се е случило по времето на управлевието на кабинета Денков-Габриел. Била създадена и междуведомствена работна група към Министерския съвет, която била председателствана именно от Асен Василев, обясни пък Николай Денков.
"МВнР, МОСВ, Министерство на енергетиката, ДАНС са били винаги в контакт. Тази спогодба беше добра за България. Имахме съгласие и за трите точки с Гърция и бяхме на финалния етеп за подписване на договора, но виждаме, че служебният кабинет нищо не е направил по въпроса, дано този кабинет да продължи", добави Василев.
"Преди малко в зала бе направено едно внушение, че няма документи, че е правено на тъмно, но всичко беше оставено, след провала на ротацията, на служебното правителство да продължи тези преговори", обясни Денков.
Именно заради изтеклата спогодба и неяснотата какво ще се прави оттук нататък, по искане на "Възраждане", днес ще бъдат изслушани премиерът Росен Желязков, министрите на енергетиката, околната среда и земеделието.