Върховен административен съд остави в сила Решение № 1072 от 13.09.2024 г., на Административен съд-София-област с което е разрешена концентрацията на предприятия чрез придобиване от страна на "Юнайтед Груп България" ЕООД на пряк едноличен контрол върху "Вива Корпорейт България" ЕООД и непряк едноличен контрол върху "Булсатком" ЕООД, "Булсатком – Продажби" ЕООД, "Интернет Груп" ЕООД, "Пауърнет" ЕООД и "Екстриймнет" ЕООД.

С обжалваното в настоящото производство решение АССО е отхвърлил като неоснователни жалбите на "БТВ Медиа Груп" ЕАД, "А1 България" ЕАД, "Йеттел България" ЕАД и "Цетин България" ЕАД против решение № 114/01.02.2024г. на КЗК, с което е разрешена процесната концентрация.

Върховните съдии приемат, при постановяване на оспорения акт не са допуснати нарушения на административнопроизводствените правила, регламентирани в приложимата глава десета от Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК) - "Производство за издаване на разрешения за концентрация между предприятия". Производството е преминало през първия задължителен етап от процедурата - оценка на концентрацията чрез ускорено проучване (чл. 80 – чл. 82 от ЗЗК).

Съгласно разпоредби от Закона, Комисията разрешава концентрация, ако тя не води до съществено възпрепятстване на ефективната конкуренция на съответния пазар, особено в резултат на създаване или засилване на господстващо положение.

Съдът приема, че няма пречки за издаване на разрешението за концентрация, след анализ на Насоките относно оценката за хоризонталните сливания съгласно, Регламента на Съвета за контрола върху концентрацията между предприятията /2004/С/31/3/ /Насоките за хоризонтални сливания/, както и на Насоките за нехоризонтални сливания.

Въз основа на извършената оценка по чл.26, ал.2 от ЗЗК и въз основа на подробен анализ на очакваните ефекти, КЗК е приела, че концентрацията няма да доведе до съществено възпрепятстване на ефективната конкуренция на съответния пазар, особено в резултат на създаване или засилване на господстващо положение, поради което е постановила и разрешаването на концентрацията.

Според върховните съдии наличието на концентрация по смисъла на чл. 22 от ЗЗК и липсата на основание да се приеме, че тя ще доведе до установяване или засилване на господстващо положение, което значително би попречило на ефективната конкуренция на съответен пазар, води до извода, че първоинстанционния съд правилно е приел жалбите за неоснователни, съобщи пресцентърът на съда.

Решението по администартивно дело № 12051 от 2024 г. е окончателно и не подлежи на обжалване.