Митата на американският президент Доналд Тръмп няма да повлияят на влизането на България в еврозоната. Това сподели Гаурав Гангули - старши директор по икономически изследвания в Moody's Analytics, която е една от водещите световни компании за икономически анализи.

"Самите мита не би трябвало да повлияят на процеса на влизане в еврозоната. Митата се прилагат за целия Съюз, а не само за еврозоната. Така че не е като с влизането ви в еврозоната България да се сблъска с нови наказателни мита", обясни той. 

По думите му САЩ не е основен търговски партньор на България. Страната ни също в никакъв случай не е основна експортна дестинация за САЩ.

България е свързала своята валута с еврото от самото начало. Така че във всеки случай ви липсват инструментите за независима парична политика. Сега не е моментът да се оттегляте от договореностите, които отдавна съществуват, за да влезете в по-дълбока интеграция с Европа и чрез ангажиране с еврозоната да станете част от валутния съюз. Според мен, това е процес, който трябва да продължи, независимо от това какво се случва на международната сцена с митата, посочи експертът от Moody's Analytics.

В коментар за ефекта от търговската война върху страните от ЕС, той обясни, че има някои изключения в това, което президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви на 2 април - фармацевтичният сектор ще бъде освободен от допълнителни такси.

През 2024 г. ЕС е изнесъл стоки на стойност приблизително 530 милиарда евро за САЩ, 20% от които са фармацевтични продукти. Една доста голяма част от стоките ще бъдат освободени от мита. Но останалите около 2% от БВП на ЕС са изложени на риск, заяви Гангули.

Икономиката на ЕС като цяло ще понесе удар. И според нашите оценки ще видим приблизително 0,3% намаление от БВП на ЕС тази година, може би до 1% намаление през следващата година. И това е, ако приемем, че не всички мита се запазят. Така че сме изправени пред перспективата ЕС да се движи по ръба на рецесия през следващите около 18 месеца, ако тези такси не бъдат отменени незабавно, ако не бъде постигнато някакво споразумение, каза той.

По повод митата, свързани с вноса на енергия и конкретно на природен газ директорът от Moody's Analytics посочи, че ако ЕС отмъсти, тогава това създава същите проблеми за бизнеса и потребителите в рамките на общността, пред която са изправени в САЩ от американските мита. "Потребителите ще плащат по-високите цени. А фирмите са тези, които ще усетят по-ниски маржове. И дейността в ЕС ще пострада".

По думите му има разлика в мащаба. "САЩ започнаха търговска война срещу всеки един свой търговски партньор. ЕС, като ответна мярка, ще преразглежда отношенията си само с един търговски партньор. И това ограничава степента, до която нанася щети на ЕС. Възможно е потребителите и предприятията да успеят да заменят поне някои американски продукти. Но няма съмнение, че търговската война "око за око, зъб за зъб" не е от полза за никого. И е много препоръчително светът да не тръгва по този път, да не навлиза в такава търговска война. Но това зависи от решението дали САЩ ще премахнат митата си", допълни той пред NOVA.