Европейският съюз обяви, че отлага ответните мерки срещу САЩ за 90 дни.

„Искаме да дадем шанс на преговорите", написа председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в "Екс".

По рано днес фон дер Лайен заяви, че приветства решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да отмени „реципрочните" си мита.

„Това е важна стъпка към стабилизиране на световната икономика", заяви тя в четвъртък. „Ясните и предвидими условия са от съществено значение за функционирането на търговията и веригите за доставки".

„Митата са данъци, които само вредят на бизнеса и потребителите. Ето защо постоянно настоявам за споразумение за нулеви тарифи между Европейския съюз и Съединените щати."

Миналата седмица Тръмп обяви 20% мита върху вноса от Европейския съюз като част от плана си да наложи „реципрочни" мита на десетки държави. Вчера той спря тези мита с изненадващ обрат, с изключение на митата, наложени на Китай, пише Си Ен Ен.

Европейските фондови пазари се повишиха след спирането на митата. В началото на търговията в четвъртък европейският бенчмарк индекс STOXX 600 се повиши с 5,5 %. Френският индекс CAC се повиши с 2,9 %, германският DAX скочи с 8,3 %, а лондонският индекс FTSE 100 нарасна с 6,1 %.

Китай заяви, че е готов да води преговори със САЩ, след като Тръмп увеличи митата върху китайския внос до 125%.

„Вратата за преговори е отворена, но диалогът трябва да се води на основата на взаимно уважение и равнопоставеност", заяви говорител на китайското Министерство на търговията. „Надяваме се, че САЩ ще работят за разрешаване на различията чрез диалог и консултации."

Говорителят обаче също така подчерта, че Китай няма да отстъпи, ако Тръмп реши да ескалира още повече търговската война.

„Ако САЩ изберат конфронтация, Китай ще отговори със същото. Натискът, заплахите и изнудването не са правилният начин за отношения с Китай."

Коментарите бяха направени само часове след като Пекин наложи ответни мита от 84% върху вноса от САЩ в Китай.

Китайското външно министерство беше попитано от репортери в четвъртък какъв е отговорът на Пекин на решението на Тръмп да спре прилагането на „реципрочни" мита за всички страни с изключение на Китай.

Говорителят Лин Дзян избегна директен отговор и вместо това определи американските мита като „грубо действие, което предизвиква всеобщо осъждане и противоречи на целия свят."

Въпреки твърдия тон на правителството, износният сектор на Китай - една от малкото светли точки в иначе вялата икономика, се подготвя за сериозен удар.

Инвестиционната банка Goldman Sachs очаква, че американските мита ще окажат „значителен натиск" върху китайската икономика и пазара на труда. Банката понижи прогнозите си за растежа на БВП на Китай за 2025 и 2026 г. до съответно 4.0% и 3.5%, спрямо предишни прогнози от 4.5% и 4.0%.