Трудно е - той се командва от т.нар. автономна нервна система. Успява се средно за 40 дни

"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.

Имате професионален навик, от който искате да се откажете. Не че е лош, просто не сте достатъчно ефективни в работата си заради него – все искате всичко да изпипате до съвършенство, да речем. Колко ли време ще ви е нужно, за да изкорените навика?

Чудесно е, че имате двете първоначални предпоставки за успех – осъзнали сте, че този навик ви пречи и искате да го махнете от себе си. Чудесно, защото единственият начин според учените е човек да осъзнае и силно да пожелае. Иначе не става.

Лошото на навиците е, че трудно се променят дори при осъзнаване и пожелаване. Трябва много време, за да бъдат забравени завинаги. Виновно е хилядолетното човешко развитие. Навиците влизат в онези еволюционно най-стари мозъчни структури, където волята трудно надделява, обясняват психолозите. Те се командват от т.нар. автономна нервна система. Процесите протичат без съзнателното участие на мозъка.

Затова е по-лесно да се създаде съвсем нов навик, отколкото да се изкорени стар. И усилията нарастват правопропорционално на възрастта - на 5 години привичките се променят по-бързо отколкото на 25, на 35 и т.н.

Срещу това има лек - да си създадете стратегия. По-лесно ще пресечете стар навик, като усвоите ново умение. Абсолютно необходимо е, като се мъчите да изхвърлите някой навик, да не оставяте вакуум, а да предложите на мозъка нов. Затова започнете от него. И го повтаряйте многократно, за да остави следа в мозъка, да влезе в автономната нервна система, съветват поведенческите психолози.

И все пак колко дни са нужни, за да изчезне някой навик и да се създаде нов?

Ами нужни са цели 40 дни. Ако сте чували, че
са 21 - не е вярно. Това е мит, неизвестно как добил голяма популярност от 60-те години насам, казват учени.

Експеримент на британски изследователи показва, че средно толкова време било необходимо на 96-имата участници да направят промяна.

Хората на различна възраст трябвало да се борят с различни свои пороци - примерно да спрат алкохола или да се откажат да се движат само с кола, и да си създадат здравословни навици - примерно да пият вода в определени часове и да спортуват.

Изследователите ги наблюдавали всеки ден, за да засекат в кой момент настъпва освобождаване от един навик, започва да се формира нов и дейността се автоматизира. Резултатите при някои хора и навици дошли около 35-ия ден, при други - чак след 90-ия. А средното число се получило 40.

При всички случаи обаче с всеки изминат ден на участниците в експеримента им ставало по-лесно.

Изводът е, че съзнателният, волеви отказ от стария навик и заместването му с нов трябва да се повтаря, докато мозъкът не го приеме и не го превърне в автоматизъм като дишането.

Освен дългия период за изкореняване на нещо старо и вкореняване на нещо ново според науката е нужно в стратегията да вземете предвид и че не може всичко наведнъж.

Психолозите са категорични, че трябва да се съсредоточите само върху един професионален навик. Безславно ще се провалите, ако опитате мащабно да се променяте.

Причината за това е, че навиците - добри или лоши, носят удоволствие. Автоматизмът на действията създава приятни усещания със самия факт, че на организма не му се налага да изразходва много енергия. Обратното - когато трябва да полага волеви усилия за потискане на навик и за създаване на нов, мозъкът и целият организъм изпадат в стрес.

Така че не прекалявайте дори да осъзнаете, че имате няколко вече неефективни професионални навици да изкоренявате. Определете приоритет, справете се с него и после карайте наред по важност.

В "Точният човек" можете да прочетете още:

11 стъпки по-бързо да усвоявате ново професионално умение

Техники да взимате правилни решения

Трикове за чар в делови видеоразговори

Тактики да се справяте с колега подлец

Как да крадете умения и да печелите професионални победи

Без кураж няма слава, или защо да се стремите към неекипни проекти

Симптоми за интелектуална арогантност, която проваля успеха

Флирт или ухажване между колеги - разлика голяма

Наръчник да работите със студени делови колеги

Как да се пазите шефът да не подценява авторството ви на вашите идеи