- Цялата инвестиционна програма на града е за 56,67 млн. лв.

- Строят кейова стена и яхтено пристанище

- Днес в Русе е поредната дискусия от инициативата на " 24 часа" "Региони в растеж"

“Най-накрая Русе ще се обърне с лице към река Дунав!”, казва кметът на града Пламен Стоилов. Това ще стане с евросредства по Оперативна програма “Региони в растеж”. За града на реката, който е един от 39-те с целенасочено еврофинансиране, са предвидени 56 676 890,56 лв. Русе е в Северния Централен район, в който за 7 града са заделени 213,7 млн. лв.

17 млн. лв. са предвидени само за “обръщането” на Русе към реката. Те са по направление “Градска среда” и с тях ще се изгражда нова кейова стена, която ще позволи по-високо ниво на обслужване на акостиращите кораби. Близо до нея ще бъде яхтеното пристанище, което трябва да се превърне в перлата на дунавския град. Проектът предвижда обновяване на пешеходните алеи, панорамна велосипедна алея, сцени на открито, 3 детски площадки и 2 площадки за фитнес на открито. ПЛАМЕН СТОИЛОВ

ПЛАМЕН СТОИЛОВ

Вече е готов и проектът за благоустрояване на територията. Стремежът е крайбрежната зона отново да се превърне в любимо място за разходка, отдих, забавление и спорт.

В тази приоритетна ос е включена и дългоочакваната рехабилитация на Парка на младежта. Ще се полагат нови настилки по алеите. Русенци ще имат лятна естрада в парка и читалня на открито. За споруващите са алеи за джогинг, а за любителите на колоезденето – нови велосипедни трасета и байк-парк.

Розариумът също ще промени изцяло облика си, ще продължи изграждането на детски и фитнес площадки на открито.

По “Интегриран градски транспорт” ще бъде направен надлез между кварталите “Родина 3” и “Чародейка” и пешеходна зона по ул. “Чипровци”. Предвиждат се рехабилитация и реконструкция на пешеходния подлез при математическата гимназия “Баба Тонка” зоната за обществен отдих по крайбрежната ивица.

Русе предвижда и проект за изграждане на социални жилища за настаняване на малцинства и социално слаби, които не могат да се ползват от условията на жилищното настаняване на община Русе.

Четвъртият инвестиционен приоритет е “Образователна инфраструктура”. По тази ос ще бъде извършен основен ремонт в целодневните детски градини “Пинокио” 1 и 2 и в “Русалка 2”, а две от най-старите и големи русенски училища ще бъдат изцяло ремонтирани – МГ “Баба Тонка” и СОУ “Христо Ботев”. Инвестиции в крайбрежните райони на Русе ще отворят града към реката.

Инвестиции в крайбрежните райони на Русе ще отворят града към реката.
Така ще изглежда едно от местата за отдих на русенци след усвояване на европари за градска среда.
Така ще изглежда едно от местата за отдих на русенци след усвояване на европари за градска среда.

95 млн. лв. от Фонда за градско

развитие на Северна България

7-те общини Русе, Велико Търново, Габрово, Разград, Силистра, Горна Оряховица и Свищов имат достъп не само до парите за безвъзмездно финансиране по Оперативна програма “Региони в растеж”, но и до кредитния ресурс на Фонда на фондовете, казва Ася Станкова, зам.-шеф на Управляващия орган на програмата.

Градовете от Северния Централен район могат да кандидатстват с проекти

за финансиране от

Фонда за градско

развитие на Северна

България,

който е с ресурс 95 млн. лв.

Новата структура в този програмен период - Фондът на фондовете, включва Фонд за градско развитие на Северна България, още един такъв фонд за Южна България и отделен за София. Освен тях са още Фондът за инвестиции в туризма и Гаранционният фонд.

Фондът за градско развитие на Северна България, който е за големите градове, ще инвестира в проекти за градската среда и в зони с потенциал за икономическо развитие.

Друг фокус са енергийна ефективност в еднофамилни жилищни сгради и студентски общежития, интегриран градски транспорт, спортна и културна инфраструктура.

Фондът за инвестиции в туризма е за територията на цяла България, ресурсът му е 98 млн. лв. Те са за мерки, насочени за съхраняване, опазване и популяризиране на културното наследство от национално и световно значение.

Смисълът е

да не се финансира

един културен или

туристически обект

сам за себе си,

казва Станкова. Иска се интегриран туристически продукт. Примерно сами по себе си Ивановските скални манастири или Царевец не могат да са финансово рентабилни. Иска се около Царевец или около Ивановските скални манастири да има ресторант, хотел, магазини, за да може да се самоиздържа този туристически продукт.

Кандидатства се с проекта и фонд мениджърът преценява допустимостта на инвестицията.

Безвъзмездното финансиране ще бъде за онази част от културно-историческото наследство, която не носи приходи.

Бенефициент може да е община, Министерството на туризма, на културата, може да е частен инвеститор, казва зам.-шефката на Управляващия орган на “Региони в растеж”.

Няма сигурен ресурс при кредитирането с финансовите инструменти на Фонда на фондовете. За разлика от принципа на предоставяне на безвъзмездно финансиране при финансовия инженеринг няма предварително определени средства за бенефициент, принципът е на конкурентен подбор и зависи от инициативността на самите бенефициенти

Последният, петият, фонд е Гаранционният. Той ще предоставя гаранции по отпуснатите по линия на другите 4 фонда нисколихвени кредити.

Какво се случва на срещата:

Меглена Кунева: Антикорупционният закон е спешен

Лиляна Павлова: Пътят до Велико Търново ще превърне Русе в мотор на региона

Гаранционните фондове осигуряват евтин ресурс за стартиращия бизнес

Пламен Стоилов: Видимата промяна в Русе се случва и благодарение на програма "Регионално развитие"

Меглена Кунева: „Антикорупционният закон е вече в Народното събрание”

Първа среща на бизнес, банки и власт ще ускори евтини кредити за европроекти

Лиляна Павлова: „Не е ясно още, кога стартира строежът на магистралата Русе-Велико Търново”