Общо 4 237 407 чужденци

са били у нас от юни

до септември, спадът на

руснаците е с 25 на сто

 

Екзотично е било лятото на 2015 г. по българските плажове от гледна точка на туристи от нетипични за нашето море държави.

Това се вижда от отчет на Министерство на туризма за летния сезон, внесен в парламента, с който “24 часа” разполага.

В статистиката за чуждестранни туристи, посетили страната ни от юни до септември 2015 г., има сериозен ръст и то предимно от държави, известни с морския си туризъм.

С цели 143,7% са повече португалците, избрали БГ морето за почивка. С 26,3 на сто растат словенците. Турците са с повече със 17% за лято 2015 г. 28 514 граждани от южната ни съседка са опънали кърпи и шезлонги в Бургаско или в Албена вместо в Белек или Алания.

Впрочем турците от две-три години са рекордьори при ръста на почивки за България, но досега предимно в зимния туризъм.

Нови 3581 гости от Иран са открили страната ни през миналото лято. Общо 13 875 души са били през лятото у нас.

Тук експерти виждат нови възможности за туристически десант от тази държава, след като и ако Иран се отвори към света и ако хотелиерите ни предоставят добри условия за тях.

Къде са гостите от държави, заливали морето ни през социализма?

Мечтаните

полякини са тук

и се увеличават

с устойчив 4 - процентен темп за година, четем в таблиците. Разбира се, увеличават се и поляците, но нали е важна не само естетиката, а и приходите за туризма.

Унгарците също ни преоткриват след години отлив. При тях ръстът е с цели 24,9 на сто за година. Намаляват обаче чехкините и техните половинки (виж таблицата - бел. ред.)

Прогнозите за

спад на руснаци

се потвърдиха

От юни до септември у нас са дошли с 25,3% по-малко руснаци, с 29,2% по-малко гости от Беларус, 15% по-малко украинци.

В същото време на фона на останалите гости броят на “братушките” по плажовете е бил достатъчно голям, за да се забележи. Затова в разгара на изминалото лято доста наши туристи твърдяха, че руската реч по морето е повече от българската.

Въпреки призивите на Путин към сънародниците му да байпасират България, 395 863 руснаци отново са избрали българското море. Но не в хотелите, а по-скоро в собствените си жилища тук.

Така, като се тегли чертата, чуждите туристи от юни до август са внесли в българската икономика 1 519, 86 млн. евро, което е със 7,4% по-малко от същия период на 2014 г.

Българите категорично се отварят към пътешествия. Те увеличават почивките и екскурзиите си в чужбина за лятото с цели 32,6% в сравнение с 2014 г.

Общо 323,95 млн. лв. са оставили сънародниците ни за пътувания в чужбина. 

Какво още се е

случило в туризма

през лятото

описва в отчета си до парламента министър Николина Ангелкова. Въведе се регламент за условията, на които трябва да отговарят хотели, мотели, апартаментни комплекси, семейни хотели, хостели, бунгала и къмпинги. Най-общо бяха завишени изискванията към 4 и 5 - звездните хотели и поохлабени тези за квартири и къмпинги. Разписано бе какво трябва да има в стаите, за да претендират за всяка звезда, както и за да приемат и хора с намалена подвижност. Наредбата “влезе” дори блюдата на ол инклузива, описвайки точно какво трябва да съдържа закуската и румсървиса.

3300 обекта от 251 общини бяха вклочени в онлайн регистър на туристическите атракции.

В тях са всички културни и исторически паметници, традиции и чествания.

Очертаха се и маршрутите за културен туризъм.

Предстои важна стъпка, чакана с години и отлагана заради сериозен отпор от част от бранша. Чрез промени в Закона за туризма да се свържат в реално време системите на хотелите, общините, НАП, МВР и Министерство на туризма.

Така туризмът ще излезе на светло.