“София тех парк” поставя България на картата на бъдещето, каза Плевнелиев
“София тех парк” е не само първият в България и на Балканите научно-технологичен център. Той е кауза - за една България на бъдещето, която е водеща в региона и трасира пътя на младите хора напред, за да останат в родината си. Това заяви президентът Росен Плевнелиев на церемонията по откриването на “София тех парк”.
Лентата прерязаха двама премиери - на България Бойко Борисов и на Бавария Хорст Зеехофер, двама президенти - Плевнелиев и на Словакия Андрей Киска, и еврокомисарят по регионална политика Корина Крецу. Участваха и министрите Томислав Дончев, Божидар Лукарски и Лиляна Павлова.
“В България се
случват неща,
които цели
поколения или
са ги мечтали,
или не са мислели, че ще се случат. Радвам се на приятелството, което имам с президента Плевнелиев, защото по тези теми сме седели и той с часове ми е разказвал за визията, която има в много от сферите, които вече са реалност”, коментира премиерът Бойко Борисов.
И допълни, че за всяко нещо е необходим по един голям мечтател, един голям визионер и един прагматик, който да свърши работата.
“Когато искахме този имот за около 100-150 млн. евро, той беше предназначен да се ограби, да го подарим. Сега го предоставяме на Източна Европа, на младите, да съберем максимално много фирми”, каза още Борисов.
“Гордея се да бъда патрон на този проект. Преди години не си представях, че на мястото на стари комунистически казарми, където съм ял като войник и марширувал на плаца, ще имаме научно-технологичен парк”, каза Плевнелиев.
“София тех парк” обединява комплекс, в който ще отворят 11 лаборатории в информационните и комуникационните технологии, науки за живота и чиста енергия и “инкубатор” за подкрепа на стартиращи фирми. Първата фаза на проекта е струвала 50 млн. евро, като 42,5 млн. са по ОП “Конкурентоспособност”, а 7,5 млн. е национално съфинансиране.
През новия програмен период в технопарка ще бъдат инвестирани още 52,1 млн. лв.
Идеята е да събира на едно място бизнес, наука, университети и иноватори. Принципал на “София тех парк” е Министерството на икономиката.
“Смятам, че усилията ни ще оправдаят очакванията”, каза министър Божидар Лукарски. И посочи, че
България вече
изпреварва 19
от страните в ЕС
в иновациите
За втора поредна година София е в топ 3 на старт ъп дестинациите в Европа.
Еврокомисарят по регионална политика Корина Крецу заяви, че “София тех парк” е кулминация на многото усилия от ЕС и България.
“Това са прекрасни новини за гражданите на София, които ще получат нови работни места и допълнително развитие. Като част от комисията лично съм привързана към този проект и го обичам”, каза Крецу. И добави, че е впечатлена от решимостта и скоростта на България, с която е довършен проектът.
“Мечтая да дойде тук български професор и да направи старт-ъп компания, по света - например в Станфорд, всеки преподавател има своя компания”, коментира Плевнелиев. Той и словашкият му колега Андрей Киска участваха в “президентски панел” на конференция, която съпътства откриването. Двудневната дискусия е за политиките в подкрепа на иновациите и ролята на научно-технологичните паркове за създаването на икономика, основана на знанието.
Централната сграда на иновационния форум ще носи името на Джон Атанасов. В технопарка, който е върху 300 декара, има улица на името на словашкия изобретател Йозеф Мургаш.