От август Израел облекчава чувствително условията за наемане на български строители, съобщи Димитрина Костадинова, шеф на дирекция “Международна трудова миграция и посредничество” в Агенцията по заетостта. Според решението на смесения комитет за прилагане на спогодбата за обмен на работна ръка между двете страни от 17 юли българите вече няма да доказват с трудови книжки и други документи професионален стаж и квалификация, а ще могат да се възползват от офертата, ако покажат практически умения. За целта специална комисия в София ще отсява кандидатите с изпит.
Спогодбата стартира от началото на годината. Въпреки интереса първите 2 групи от общо 100 души се събраха трудно точно заради строгите изисквания за удостоверяване на предишния опит.
“Убедихме израелците, че за безработните удостоверяването на трудов стаж, както и разходите за превод и легализация са сериозна бариера и те уважиха аргумента ни”, уточни Славка Радева, шеф на отдел “EURES и международни спогодби” в Агенцията по заетостта.
Намаляват се съществено и претенциите към възрастта на кандидатите. Първоначално те трябваше да са до 40 г., сега се дава шанс на всички между 25 и 50 г. В Израел има бум на строителството, издигат се ударно и жилищни, и офис сгради, обясняват от агенцията.
Поисканите от България работници са 3500, но предприемачите твърдят, че ще им трябват и повече.
Търсят се главно кофражисти (майстори на индустриален строителен кофраж и на дървен кофраж) и арматуристи. Те са 70% от търсените работници. Другите две желани специалности са мазачи и майстори на керамични облицовки на подове и стени. Условие е кандидатите да могат да разчитат строителни планове.
При попълване на апликационната форма в бюрото по труда кандидатът посочва една от четирите специалности, по която ще доказва умения. Желаещите трябва да са български граждани, да не са работили досега в Израел. Не се допускат хора, които имат там роднини от първа степен - например баща и син. Изключение се прави за братя и сестри.
Кандидатите трябва да са физически издръжливи, тъй като трудът е много тежък, а и сега температурата в Израел е около 45 градуса. Допълнително предизвикателство е и работата на височина.
Не е нужно владеене на език. В Израел има достатъчно български евреи, както и рускиговорещи, които посредничат при контактите на наетите с предприемачите, обясни Радева.
Важно изискване е чистото съдебно минало. Съветваме кандидатите, които имат дребни провинения преди години, да подадат молба за заличаване на присъдата, защото в противен случай отрязват шансовете си, казват от агенцията.
Одобрените на изпита се отсяват допълнително от компютърна програма за подбор на случаен принцип в Службата за населението и имиграцията към Министерството на вътрешните работи на Израел.
Трудовият договор се подписва за 1 г. с възможност за продължаване до 3,5 г., смятано от датата на влизане в държавата.
Стартовата заплата е 1800 щ.д., която може да нарасне до 2000, ако се работи над задължителните 211 часа. За допълнителните часове заплащането е по по-висока тарифа. Отделно работодателят прави месечен депозит по 180 долара по сметката на всеки работник, която се държи от ПИБА (израелската служба по заетостта). Набраната сума се изплаща след приключване на трудовия договор и при напускане на Израел. Това е като обезщетение за евентуален бъдещ период на безработица, обясни Радева.
“Условията, при които се настаняват работниците ни, са изключително добри”, разказа Димитрина Костадинова, която преди дни провери на място как се спазва спогодбата. Според документа българите могат да бъдат настанени максимум до 6-има в стая, като на всеки трябва да има поне 4 кв. м лично пространство.
“Това, което видях, бяха наши в 2 мезонета, които имаха идеални условия - дори компютър, така че контактите им със семействата бяха безплатни”, разказа Костадинова.
Наемът е до 500 шекела, което е по-малко от 90 долара.
Процедурата по кандидатстването е безплатна. Всеки за собствена сметка обаче заплаща полета си до Израел. Заминаващите имат медицинска застраховка, която покрива разходите при евентуално заболяване, и осигуровка срещу трудова злополука.
Новите условия ще бъдат популяризирани и сред емигрантите ни в Испания, Португалия, Гърция, Кипър, където се предполага, че има квалифицирани строители, останали без работа в кризата, които биха могли да се пренасочат.
Терористичният акт в Бургас не би трябвало да отблъсне желаещите българи, твърдят от Агенцията по заетостта. Експерт от Израел, дошъл преди дни, обяснил, че там атентат не е имало от 10 г. Мерките за сигурност били безпрецедентни. Ако човек работи легално и спазва законите, нямало от какво да се притеснява и можел да разчита на съвсем спокоен живот.
ЛИЛЯНА ФИЛИПОВА
1200 берат ягоди в Испания
1204-ма нашенци берат ягоди в Испания това лято и са най-голямата група сред сезонните работници в чужбина, каза Славка Радева от Агенцията по заетостта. Те печелят по 35 евро на час, което за хората, които у нас нямат никакво препитание по селата, е отлично възнаграждение. Въпреки голямата безработица местните избягвали селскостопанския труд. Освен това събирането на реколтата изисквало много работници, които да се отзоват спешно.
В масовия случай работниците ни са в бунгало близо до полето, спят на двуетажни легла, имат кухня и баня. Хора с дългогодишен опит, които се ползват с доверието на работодателя, могат да бъдат настанени и в дома му, хранят се заедно със семейството му, разказва Юлияна Николова, главен експерт в отдел “EURES и международни спогодби” в Агенцията по заетостта.
Както всяка година, така и сега имало недоволни, които бързо се отказали и се върнали. Обикновено това са хора, които нямат реална представа за работата и смятат, че е същото като да гледаш домати и краставици в двора си от 200-300 кв.м, обясняват посредниците от Агенцията по заетостта. Става дума за тежък труд, обикновено човек работи приведен по 7-8 часа, но пък който стисне зъби и изкара няколко месеца, след това е доволен, казва Николова.
Над 180 българи работят в ресторантите на “Макдоналдс” в три провинции на Южна Германия. Още 15 щели да заминат до края на юли. Те печелят по 7,50 евро на час, като ангажиментът им е за 39-часова работна седмица. Извънредният труд им носи по 25% отгоре, след 20 ч също получават надбавка. Предимството е, че след 6-те месеца те могат да останат и още толкова догодина, обясни Славка Радева. От януари т.г. отпадна изискването за специално разрешение за сезонен труд и българите имат право да работят сезонно в Германия по 6 месеца годишно. Отделно хората с професионален опит имат шанс да останат с договор за 1 г., след което пък получават свободен достъп по трудовия пазар в Германия. “Заради добрия ни контакти от “Макдоналдс” за първи път взеха и 28 ученици от езикови и професионални гимназии за ваканцията”, каза Славка Радева. Става дума за 11- и 12-класници в Мюнхен и Щутгарт, на които им предстои следване в Германия.
Все по-често към Агенцията по заетостта се обръщали директно чужди работодатели. За първи път наши фермери това лято били наети да гледат домашни животни във Финландия. Собственичката видяла 2 българки при съседка и направила специална заявка в Агенцията по заетостта. За 10 места се явили 400 желаещи, тъй като условията били много над традиционните за Испания и Великобритания.
Сезонно българите продължават да работят и в Гърция, Италия и Кипър, но това става само чрез частни посредници. Агенцията по заетостта в тези случаи не може да упражни контрол и по-трудно защитава правата на наетите, напомни Радева (24часа)
Готвачите най-търсени по морето
Готвачите са най-търсени за този сезон у нас, съобщи Зина Андреева от Агенцията по заетостта. Тенденцията се очертала още в началото на сезона, продължавала и сега. Вакантни позиции има в бюрото по труда във Варна. Възнаграждението според категорията на ресторанта варира от 800 до 1200 лв. Търсят се още бармани с английски, камериерки за хотел с английски, спасители за басейн с английски, немски или руски.
Сервитьор или барман може да си докара до 700-800 лв., като бакшишите са отделно. Офертите за Варненския регион са с приличен английски, немски или френски.
Бюрото по труда в Бургас предлага работа за камериерки за 470 лв., за сервитьори, за перачи и пикола. Има шанс и за администратори на 12-часови смени със западен език. Заплатата е 550 лв.
В Пловдивско сезонно се търсят работници за консервиране на плодове, зеленчуци, пюрета и лютеници. Търсят се и берачи на домати, грозде, ябълки и сливи. (24часа)
850 висшисти на стаж в администрацията
850 току-що завършили висшисти ще имат шанс да натрупат опит по специалността си в централната и местната администрация тази година по програма "Старт на кариерата".
В продължение на 9 месеца те ще вземат по 400 лв. заплата плюс социални, здравни осигуровки, допълнителни възнаграждения по Кодекса на труда, платен годишен отпуск и болнични.
538 са местата в централните ведомства. Работни места са обявили Министерският съвет, президентството, парламентът, Министерството на външните работи, Министерството на околната среда и водите, Министерството на транспорта, Министерството на финансите, Министерството на труда и социалната политика, Министерството на отбраната, Министерството на регионалното развитие и благоустройството, образователното, културното и здравното министерства. Стаж за младежите предлагат също и Националната агенция по приходите, НОИ, Българският институт по метрология, Агенцията по заетостта, Главната инспекция по труда, Агенция "Митници", Агенцията по приватизация, Агенцията по социално подпомагане, Държавната агенция за закрила на детето.
Търсят се предимно завършили право, икономика, компютърни специалисти, филолози, инженери, еколози, медицински специалисти, историци, архитекти.
В общинските администрации вакантните позиции са 256, а в областните управи - 56.
Кандидатите не трябва да са навършили 29 г. до 17 август включително. Допускат се завършили висше и в частен, и в държавен университет, редовно или задочно. Образованието трябва да съответства на избраната длъжност. Желаещите не трябва да имат предишен стаж. Задължителна е регистрацията в бюрата по труда.
Документи се подават в бюрата по труда до 17 август включително. Конкретните места са обявени на сайта на Агенцията по заетостта.
ЛИЛИ БОГДАНОВА