Международната рейтинговата агенция „Фич” (Fitch Ratings) отчете „стабилна перспектива” и потвърди нивото дългосрочния кредитен рейтинг на България, съобщи БГНЕС.

Оценката за страната ни остава ‘BBB-/ВВВ’, съответно в чуждестранна и местна валута, с таван ‘ВВВ+’. В шестмесечния си доклад американската финансова институция отново изтъкна рискът, който представлява евентуална нова държавна помощ за банковия сектор, както и структурните слабости на трудовия пазар.

Рейтинговата агенция счита, че са малко вероятни предварителни парламентарни избори през октомври заради оттеглянето на АБВ от управляващата коалиция „Рейтингът отразява по-силната външноикономическа позиция и по-благоприятната фискална рамка на България в сравнение с групата държави, оценявани с рейтинг ‘ВВВ’.

От друга страна от агенцията отбелязват, че страната изпитва структурни предизвикателства в повишаването на дългосрочния потенциален растеж и подобряването на БВП на глава от населението до нива близки на страните със същия или с по-висок кредитен рейтинг”, отчитат от финансовото министерство в прессъобщение по темата. Прогнозата на рейтинговата агенция е брутният вътрешен продукт (БВП) да нарасне с 2,1% през 2016г. след повишаване с 3% през миналата година. „Забавянето отразява очакванията за свиване на инвестициите през тази година, което съответства с приключването на финансирането на проекти от фондове на ЕС, отнасящи се за периода 2007-2013 година”, отчитат от ведомството. От положителна страна се предвижда повишаване на потреблението на домакинствата. Евентуална положителна преоценка на рейтинга е възможна при по-висок ръст на БВП, ускоряване на процеса на конвергенция към средното за ЕС ниво на доходите, както и устойчиво подобрение на външните финанси, успешна фискална консолидация, подкрепяща дългосрочната устойчивост на държавния дълг и устойчиво подобряване на институционалното управление. Потенциалният икономически растеж на страната ни се оценява на 2,5%, като достигането му според „Фич” е възможно през 2017-2018 година. Структурните слабости на трудовия пазар, като дългосрочната безработица, която е 61,2% от общата през 2015 година и слабото нарастване на продуктивността забавят растежа на БВП на глава от населението до нивата в по-богати страни от ЕС.