Производството е 112,54 млн. тона полезни изкопаеми. Отчетоха го на деня на свети Иван Рилски, когато е празникът на миньора

3 млрд. лв. инвестиции за 15 г. в компаниите, които добиват и преработват полезните изкопаеми на България, вадят по над 2 млрд. лв. приходи на година.

Ако нещо е сериозният белег на българската минно-добивна индустрия, това е вкарването на пари в технологии, иновации и в хора.

И тъкмо вложените милиарди правят възможно тази индустрия въпреки световния спад на цените и кризата да увеличава производството. За миналата година то е рекордно за последните 10 г. - 112,54 млн. т полезни изкопаеми, което е ръст от 12%.

Този рекорд

в пари е 2,41

млрд. лв.,

което е с 1,1% по-малко от предходната година. И точно тази ситуация е илюстрация как се расте в криза.

“Твърдост, воля, състрадание и човеколюбие е завещанието на св. Иван Рилски, покровителя на миньорите”, каза проф. д-р Лъчезар Цоцорков, председател на УС на Българската минно-геоложка камара по време на празника на миньорите. И допълни, че това е характерно и за хората, които работят в тази индустрия.

2016 г. е и юбилейна, тъй като камарата прави 25 години. Това бе повод да се припомни как губещата по време на прехода индустрия е приватизирана, как не само е оцеляла, но се е модернизирала.

2,5 пъти по-висока е

производителността

на миньорите

в сравнение с другите браншове на индустрията, или на човек това прави 78 000 лв. Министърката на енергетиката Теменужка Петкова съобщи, че тази индустрия е създала 27% от добавената стойност за икономиката. Тя прогнозира, че и 2016 г. може да е рекордна, тъй като приходите за полугодието от концесии са 125 млн. лв. при 74 млн. лв. за миналата година. И това е рекорд.

Министърката на труда и социалната политика Зорница Русинова се фокусира върху заплатите в сектора. Средната е с 50% по-висока от тази за страната. За година тя е 16 353 лв.

Лидерът на КНСБ Пламен Димитров похвали бранша, че минималната работна заплата е 1,4 пъти над минималната в страната, и пожела това и за средната. Той акцентира върху факта, че работодателите от тази индустрия плащат осигуровки върху реалната работна заплата.

Наградените за 2015 година

За най-високи годишни резултати:

- Голямо предприятие - “Асарел-Медет”

- Средно предприятие - “Орика Мед България” АД

- Малко предприятие - “Инфрапроект консулт” ЕООД

Наградата за голямо предприятие бе връчена от министъра на енергетиката Теменужка Петкова и председателя на УС на Българската минно-геоложка камара проф. д-р Лъчезар Цоцорков на изпълнителния директор на “Асарел-Медет” инж. Делчо Николов. 

За иновации:

- Голямо предприятие - “Минстрой Холдинг” АД

- Средно предприятие - “Минпроект” ЕАД

- Малко предприятие - индустриален клъстер “Средногорие”

Наградата за голямо предприятие получи председателят на УС на “Минстрой Холдинг” проф. Николай Вълканов. Тя е за съвместния проект с МГУ “Св. Иван Рилски” за иновативен подход за комплексно управление на добива и преработката на оловно-цинкови руди в “Горубсо - Златоград” АД. Вълканов каза, че наградата за иновации го радва най-много. За 3 г. удвоихме производството, каза той.  Инж. Делчо Николов получава приза заради увеличение на приходите на “Асарел-Медет” с 20,34%.

Инж. Делчо Николов получава приза заради увеличение на приходите на “Асарел-Медет” с 20,34%.

За безопасност и здраве при работа и за нулеви злополуки:

- Големи предприятия - “Асарел-Медет” АД и
     “Каолин” ЕАД
   - Средни предприятия - “Асарел-Ремонт” ООД
    “Минпроект” ЕАД
    “Имерис Минералс България” АД
    “Орика Мед България”


Наградите на “Асарел-Медет” АД и на “Каолин” ЕАД връчи министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова. За “Каолин” наградата получава изпълнителният директор Радомир Чолаков.   Николай Вълканов взема отличието от министър Теменужка Петкова.

Николай Вълканов взема отличието от министър Теменужка Петкова.

 

За грижа за природата

Големи предприятия -

- “Асарел-Медет” АД
     - “Каолин” ЕАД

Наградите са за дружества с нулеви нарушения и санкции във връзка със спазване на екологичните норми през 2015 г.

За социално отговорна кампания на дружество от минералносуровинната индустрия:

Големи предприятия - “Асарел-Медет” АД

За проект “Изграждане на многопрофилен медицински комплекс с високотехнологичен център за лъчелечение “Уни Хоспитал” в Панагюрище” 

И Раднево иска да е

университетски град

ВАНЬО СТОИЛОВ

Минно-геоложкият университет в София да открие свой филиал в миньорския град Раднево - такова предложение е направило ръководството на държавните мини “Марица-изток” до ръководството на вуза. Шефът на мините Андон Андонов каза пред “24 часа”, че дружеството изпитва недостиг на квалифицирани кадри за въгледобива. Това е една от причините близо 300 места от щата на мините, който е за 7600 души, да бъдат незаети.

“Нашето предложение е в Раднево да се учат специалностите “Технология на открития въгледобив” и “Минна електромеханика”, чиито специалисти са ни най-необходими. В момента 139 наши работници и специалисти учат задочно в Минно-геоложкия университет, но ако той е в Раднево, те ще са повече”, каза той.

Радомир Чолаков получава наградата от министъра на труда и социалната политика Зорница Русинова.
Радомир Чолаков получава наградата от министъра на труда и социалната политика Зорница Русинова.