Производството е 112,54 млн. тона полезни изкопаеми. Отчетоха го на деня на свети Иван Рилски, когато е празникът на миньора
3 млрд. лв. инвестиции за 15 г. в компаниите, които добиват и преработват полезните изкопаеми на България, вадят по над 2 млрд. лв. приходи на година.
Ако нещо е сериозният белег на българската минно-добивна индустрия, това е вкарването на пари в технологии, иновации и в хора.
И тъкмо вложените милиарди правят възможно тази индустрия въпреки световния спад на цените и кризата да увеличава производството. За миналата година то е рекордно за последните 10 г. - 112,54 млн. т полезни изкопаеми, което е ръст от 12%.
Този рекорд
в пари е 2,41
млрд. лв.,
което е с 1,1% по-малко от предходната година. И точно тази ситуация е илюстрация как се расте в криза.
“Твърдост, воля, състрадание и човеколюбие е завещанието на св. Иван Рилски, покровителя на миньорите”, каза проф. д-р Лъчезар Цоцорков, председател на УС на Българската минно-геоложка камара по време на празника на миньорите. И допълни, че това е характерно и за хората, които работят в тази индустрия.
2016 г. е и юбилейна, тъй като камарата прави 25 години. Това бе повод да се припомни как губещата по време на прехода индустрия е приватизирана, как не само е оцеляла, но се е модернизирала.
2,5 пъти по-висока е
производителността
на миньорите
в сравнение с другите браншове на индустрията, или на човек това прави 78 000 лв. Министърката на енергетиката Теменужка Петкова съобщи, че тази индустрия е създала 27% от добавената стойност за икономиката. Тя прогнозира, че и 2016 г. може да е рекордна, тъй като приходите за полугодието от концесии са 125 млн. лв. при 74 млн. лв. за миналата година. И това е рекорд.
Министърката на труда и социалната политика Зорница Русинова се фокусира върху заплатите в сектора. Средната е с 50% по-висока от тази за страната. За година тя е 16 353 лв.
Лидерът на КНСБ Пламен Димитров похвали бранша, че минималната работна заплата е 1,4 пъти над минималната в страната, и пожела това и за средната. Той акцентира върху факта, че работодателите от тази индустрия плащат осигуровки върху реалната работна заплата.
Наградените за 2015 година
За най-високи годишни резултати:
- Голямо предприятие - “Асарел-Медет”
- Средно предприятие - “Орика Мед България” АД
- Малко предприятие - “Инфрапроект консулт” ЕООД
Наградата за голямо предприятие бе връчена от министъра на енергетиката Теменужка Петкова и председателя на УС на Българската минно-геоложка камара проф. д-р Лъчезар Цоцорков на изпълнителния директор на “Асарел-Медет” инж. Делчо Николов.
За иновации:
- Голямо предприятие - “Минстрой Холдинг” АД
- Средно предприятие - “Минпроект” ЕАД
- Малко предприятие - индустриален клъстер “Средногорие”
Наградата за голямо предприятие получи председателят на УС на “Минстрой Холдинг” проф. Николай Вълканов. Тя е за съвместния проект с МГУ “Св. Иван Рилски” за иновативен подход за комплексно управление на добива и преработката на оловно-цинкови руди в “Горубсо - Златоград” АД. Вълканов каза, че наградата за иновации го радва най-много. За 3 г. удвоихме производството, каза той.
За безопасност и здраве при работа и за нулеви злополуки:
- Големи предприятия - “Асарел-Медет” АД и
“Каолин” ЕАД
- Средни предприятия - “Асарел-Ремонт” ООД
“Минпроект” ЕАД
“Имерис Минералс България” АД
“Орика Мед България”
Наградите на “Асарел-Медет” АД и на “Каолин” ЕАД връчи министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова. За “Каолин” наградата получава изпълнителният директор Радомир Чолаков.
За грижа за природата
Големи предприятия -
- “Асарел-Медет” АД
- “Каолин” ЕАД
Наградите са за дружества с нулеви нарушения и санкции във връзка със спазване на екологичните норми през 2015 г.
За социално отговорна кампания на дружество от минералносуровинната индустрия:
Големи предприятия - “Асарел-Медет” АД
За проект “Изграждане на многопрофилен медицински комплекс с високотехнологичен център за лъчелечение “Уни Хоспитал” в Панагюрище”
И Раднево иска да е
университетски град
ВАНЬО СТОИЛОВ
Минно-геоложкият университет в София да открие свой филиал в миньорския град Раднево - такова предложение е направило ръководството на държавните мини “Марица-изток” до ръководството на вуза. Шефът на мините Андон Андонов каза пред “24 часа”, че дружеството изпитва недостиг на квалифицирани кадри за въгледобива. Това е една от причините близо 300 места от щата на мините, който е за 7600 души, да бъдат незаети.
“Нашето предложение е в Раднево да се учат специалностите “Технология на открития въгледобив” и “Минна електромеханика”, чиито специалисти са ни най-необходими. В момента 139 наши работници и специалисти учат задочно в Минно-геоложкия университет, но ако той е в Раднево, те ще са повече”, каза той.