Това става с поправки в закон от експертите на Владислав Горанов след юли 2017 г.
Изискването е да подават отчет при приходи от над 100 млн. лв.
От 4 юли 2017 г. всички мултинационални компании с дейност у нас ще са задължени да подават на НАП пълна информация за разпределението на приходите, печалбите, активите и данъците. Това предлагат експертите на финансовия министър Владислав Горанов с промени в Данъчно-осигурителния и процесуален кодекс (ДОПК). Целта е да не се прехвърля печалбата към други държави, които са с по-благоприятен данъчен режим. По този начин чуждите компании трябва да внасят справедлив дял от данъците си у нас, гласят мотивите. Колко обаче ще е този дял не е записано в поправките.
Планът е всяка такава компания да се обозначи пред НАП какъв е статутът й в международната група - дали е дъщерна, клон, смесена и т.н.
Ако не са местни за България дружества, НАП ще подава информацията на всяка държава, в която има фирми от групата. Така ще се легализира пълният размер на печалбата за данъчни цели и ще се контролира нейното разпределение и плащане във всяка от страните.
Проектът на финансовото министерство предвижда т.нар. отчет по държави да се подава, когато консолидираните приходи в цялата група са над 100 млн. лв. за предишната данъчна година.
Плащаш само с карта -
пестиш до 500 лв. данък
От 2018 г.
декларациите
в НАП ще
са онлайн
Всеки, който има облагаеми доходи през 2016 г., от догодина може да спести от дължимия данък 1%, но не повече от 500 лв. Условието обаче е да получава заплатата и хонорарите си по банков път и минимум 80% от плащанията, които извършва, да са картови преводи.
Финансовото министерство предлага бонусът да бъде записан в Закона за данъците върху доходите на физическите лица. Мотивите - да се стимулират хората към безкасови плащания, което допълнително ще помогне за по-точно отчитане на оборотите на търговците, ще намалят плащанията “под масата”.
Годишните данъчни декларации за облагане на доходите на физическите лица ще се подават само онлайн от 2018 г., предвижда още проектът. Това означава, че
изискването ще
се отнася за доходите,
придобити през 2017 г.
За да се подаде през интернет данъчният документ, вече няма да се изисква електронен подпис, а само персонален идентификационен код (ПИК), който се издава безплатно срещу лична карта в офис на НАП.
Целта на тези предложения е да се намалят административните разходи - за въвеждане на данни от хартиените декларации, разходи за тяхното отпечатване, което пък ще освободи ресурс, който да се насочи към извършването на други дейности”, мотивират се от финансовото министерство.
Като положителен ефект от финансите посочват, че онлайн декларирането намалява грешките в данъчните декларации, което спестява време и на данъчни, и на данъкоплатци.
До 2019 г. данъчната
отстъпка от 5% за
подаване на
формуляри
онлайн се запазва
От 2017 г. обаче пред спестената с него сума се поставя летва от максимум 1000 лв.
Аргументът - данни на финансовото министерство показвали, че чрез него в момента определени лица си спестявали значителни суми.
Промени ще има и в Закона за ограничаване на плащанията в брой.
От 2017 г. суми на
ръка само
до 5000 лв., вместо
сегашните 10 000 лв., предлагат от финансите. Те обясняват поправката с наложилата се практика в ЕС, където прагът за плащания в брой е в диапазона от 2000 до 3000 евро.
Паричните и предметните печалби от игри, които не са хазарт, но са на случаен принцип, от 2017 г. вече ще се облагат. Изключение ще има само за ученическите награди от олимпиади и конкурси.
Финансовото министерство
може да преразгледа
искането да се
декларират данъците
на починалите близки
при самоосигуряващите се лица, каквото предложение има в момента. Замисълът на това предложение е да се спази принципът- наследяваш активи, но наследяваш и пасиви.
Това съобщи миналата седмица финансовият министър Владислав Горанов след заседание на съвета за тристранно сътрудничестно. Идеята предизвика разпалени дискусии.
Социалните партньори принципно не възразиха срещу необходимостта от плащането на задълженията, но поставиха въпроса за установяването им от страна на близките на починалия.
Проблем с установяването и декларирането на доходите на починал близък има основно в случаите, когато той е бил самоосигуряващ се, или едноличен търговец, обясни финансовият министър. Примерно един едноличен търговец, независимо от това, че предприятието му загива заедно с него, съвкупността от фактически отношения и от имущество и доходи, които той е формирал за определен период, продължава да съществува.
Имало много казуси, при които данъчната администрация, при липса на регламент в законодателството, се налага
да извършва една
доста по-сложна
процедура на ревизии,
за да установи
съответните
задължения,
една доста по-ангажираща наследниците процедура. Все пак решението не е окончателно, заяви министър Горанов. Водени сме от това, че го правим, за да въведем някакъв ред и регламент, можем да го преразгледаме още следващата седмица.
Работодателите и синдикатите поискаха да остане още няколко години възможността за декларирането на данъците на хартия. Според предложените текстове за бизнеса, тя ще трябва да отпадне от догодина, а за гражданите през 2018 година. С това също така ще отпаднат и облекченията за интернет декларирането, което по никакъв начин не трябва да се допуска, защото е стимул за коректните данъкоплатци, заяви Добрин Иванов от асоциацията на индустриалния капитал.
Ако данъците бъдат декларирани и платени до 31 януари да се ползва тази отстъпка, която е предвидена в сегашния закон. От
синдикатите
допълниха, че 40%
от българите нямат
достъп до интернет,
затова е необходим по-дълъг преходен период за пълното отпадане на онлайн декларациите. Освен това ще трябва да има още стимули за семействата, смята Тончо Томев от КНСБ. В сегашното си състояние тези облекчения, които се ползват за деца, дават ефект между 20 и 60 лева на година, което е крайно недостатъчно. Социалните партньори също така изразиха опасения, че ако се въведе данъчно облекчение за безкасовите плащания, това ще стимулира сивата икономика.
От 2017 г. спират износа
на печалба от България
От 2017 г. големите мултинационални компании с дъщерни дружества или клонове в България да не могат изкуствено да прехвърлят част от печалбите си към държави, за които преценят.
Това предлагат експертите на финансовия министър Владислав Горанов с поправки в Данъчно-осигурителния и процесуален кодекс (ДОПК).
Планът е всяка такава компания да бъде идентифицирани от НАП и да внася справедлив дял от налозите в държавата, в която са реализирали печалбата си. Колко ще е той, не е записано в поправките.
От 4 юли 2017 г. всички мултинационални компании ще са задължени да подават на НАП пълна информация за разпределението на приходите, печалбите, активите и данъците, ако са част от група и са местни лица за България. Ако не са местни лица НАП ще подава информацията на всяка държава, в която има фирми от групата. Целта е да се легализира пълният размер на печалбата за данъчни цели и да се контролира нейното разпределение и плащане във всяка от държавите.
Проектът на финансовото министерство предвижда за местните лица, т.нар. отчет по държави да се подава, когато консолидираните приходи в цялата група са над 100 млн. лв. за предишната данъчна година. Когато крайната фирма - майка, не е местно лице за България, предложението е такъв отчет да подава поделението, което е базирано у нас, и само ако общите консолидирани приходи са над 1 466 872 500 лв.
Друга поправка в кодекса предвижда от догодина, при всички трансферни сделки да има предварителни споразумения за ценообразуването, върху което ще се начисляват данъци. Целта е да няма различно тълкуване при трансгранични сделки и дейности.
В проекта е записано, че ще бъдат разработени нарочни критерии за трансферни цени между свързани предприятия, за може да се контролира преизчисляването на печалби към мястото на стопанска дейност.
От 2017 г. данъчните администрации започват да обменят всякаква информация, за която може да се допусне, че е от значение за установяване на задължения за данъци.
Освен в обмена на информация, българската приходна агенция се включва също в механизма за взаимна помощ при събиране на публични вземания, включително и по международни договори.
Промяна в ДОПК предвижда българските данъчни да участват в едновременни данъчни проверки в няколко държави, както и при събирането на вземания за данъци, възникнали в друга държава. Те ще имат данни и за обезпечаване на данъчни вземания извън България, както и за връчване на документи и заведени дела.
От 2022 г. обменът на информация за облагане на доходите от спестяванията, за приспадане и възстановяване, ако данъкът е платен в друга държава, ще се осъществява само по реда на закона за облагане на доходите, а не по евродиректива, както е в момента.
Купуваш имот
през фирмата си -
дължиш ДДС
От догодина покупката на личен имот чрез фирма вече ще се облага с ДДС. Това предлага финансовото министерство с промени в Закона за данъка върху добавената стойност.
Фирмите обаче вече няма да си приспадат цялата сума на начисления косвен данък, защото се въвежда т.нар. пропорционално приспадане, което отчита дяловете за служебно и за лично ползване. Промяната е следствие от разпоредбите на данък уикенд, а целта е да се ограничи масовото прехвърляне на имоти на физически лица на името на фирма. Срокът за коригиране на приспаданията на данъчен кредит за имотите е 20 г. и на този за останалите активи - 5 г.
Друга промяна, предложена в проекта на финансовото министерство, дава право на фирмите да коригират счетоводни грешки. Това право обаче ще се ползва еднократно до 30 септември на съответната данъчна година. Корекцията ще се извършва с подаване на нова данъчна декларация.
При откриване на грешки в дневниците, отчетите и декларациите след този срок, както и за поправка на погрешни данни от минали данъчни години, се запазва както досега - не с декларация, а с писмено уведомяване на приходната агенция по регистрация на фирмата.
Непарични вноски, или т.нар. апорти, на фирми в дружества от догодина вече ще се облагат с данък. Идеята е да се намалят измамите с тези вноски.
От финансовото министерство обясняват, че схемите за заобикаляне на закона са главно две. Първата е да се апортират дялове и акции, самите те придобити чрез непарична вноска. Така се избягвало облагането на положителната разлика между документално доказаната цена на придобиване на имуществото, което първоначално е било предмет на непарична вноска, и размера на непаричната вноска, вписан в устава на дружеството, съгласно оценката на вещите лица.
Втората схема за ощетяване на хазната, която се пресича чрез посочените промени, е спестяването на дължим данък чрез продажба на апортираното имущество от дружеството, в което е направена непаричната вноска. След това се намалява капиталът и се изплаща съответната сума на съдружника - най-често физическо лице.
Разрешават продажба на
цигари и от автомобили
Цигари вече ще могат да се продават и от автомобили. Това предлагат от финансовото министерство да бъде записано в закона за акцизите и данъчните складове. Аргумент за новия запис е наложилата се вече практика търговците, главно на едро, да дистрибутират тютюневите изделия чрез превозни средства, от които се извършва реална продажба.
Цистерните, които превозват гориво, пък задължително трябва да имат работеща GPS връзка с митниците, предвиждат още промените в Закона за акцизите и данъчните складове.
Предложението за тази промяна е, защото проверки на митнически и данъчни мобилни екипи установявали, че масово водачите на тежките машини умишлено прекъсвали захранването на GPS устройството и така движението на акцизните стоки не можело да се проследи.
От 2017 г., както бе предвидено по план, ще се промени отново структурата на акциза за облагане на цигарите.
С предложението за промени, финансовото министерство предлага да се върне отново старият вариант за по-ниска тежест върху цената на кутия и по-висока твърда такса. Конкретното предложение за 2017 г. е специфичният акциз да се вдигне от 70 на 101 лв. за 1000 къса цигари, а пропорционалният да се свали от сегашните 38% върху продажната цена на 27%. Общата акцизна ставка расте минимално - от 161 лв. на 168 лв. за 1000 къса.
Ако парламентът одобри връщането на стария механизъм, заради новото съотношение по-евтините цигари ще поскъпнат с повече, а при по-скъпите - с по-малко. Според изчисления на експерти това означава средно с 10-15 ст. по-скъпи цигари.