Гаранционен фонд ще поема щетите при фалит на туроператори

Хотелиери и партньори, сключили договори с “Алфатур” и дъщерните ѝ дружества, ще бъдат основните потърпевши след обявяването на фалита на един от най-големите туроператори в България.

Според запознати фирмите на туроператора дължат на хотелиери около 260 000 лв.

Причината е, че докато за индивидуалните туристи има задължителна застраховка, която ще покрие платените от тях пакети, за партньорите такава няма.

От бранша твърдят, че български хотелиери може да бъдат завлечени със стотици хиляди левове, тъй като се сключвали договори с туроператора, а понеже “Алфатур” е име в бранша и отдавна е на пазара, собствениците на хотели им имали доверие и част от контрактите не са платени.

Министърът на туризма в оставка Николина Ангелкова също не скри, че е притеснена най-вече от частно-правните отношения между фирмите, за които министерството можело да е само медиатор. Вече се знае, че всичките 581 туристи, купили или предплатили туристически пакети, ще получат парите си от застрахователя “Евроинс” или ако поискат, може да направят пътуванията си с други туроператори.

Ангелкова бе разочарована, че въпреки планираната за сряда нейна среща с шефовете на “Алфатур” в последния момент тя била отложена от тяхна страна с молба срещата да се проведе в четвъртък. “Не знам как да коментирам това”, каза тя.

За да се намалят щетите при фалит на туроператор още следващата година ще бъдат внесени промени в Закона за туризма, които да предвидят създаване на гаранционен фонд или клиентска сметка.

Ще има и текстове, които въвеждат изисквания към туроператорите и така ще се отсеят по-нестабилните от тях.

Сега в регистъра има 3500 туроператори и агенти. Бъдещият гаранционен фонд няма да отмени сегашната застраховка “Отговорност на туроператора”, а ще усили защитата на потребителите, каза министърката. Тя представи иновативна интерактивна платформа “Аз обичам България” и мобилно приложение, обединяващи елементите на туристическия сектор в България .

За нея министерството е платило 48 000 лв. без ДДС по договор с британската фирма “Хърайзън софтуеър солюшънс”. Контрактът е за до 5 г., продуктът остава собственост на фирмата.