В половината кметства се губели до 30% от приходите
Общините са започнали акции за повишаване на събираемостта на местните данъци. Хора и фирми получават писма и телфонни обаждания, че се бавят с плащането на данък сгради и такса смет или за натрупани стари задължения, съобщиха читатели на в. “24 часа”.
Големи градове и курортни центрове усилено преглеждали и данните на Агенцията по вписванията, за да потърсят и собственици на имоти, които не са обявили придобивката си и се бавят с плащането на налозите. По закон те трябва да декларират покупката до 3 месеца след сделката и да започнат да плащат налози.
Обсъждали се и възможности за съдействие от КАТ за издирване на собствениците на новорегистрирани автомобили, които трябва да ги декларират в общината по местоживеене до 2 месеца от покупката, но масово не го правели.
Общините се активизирали заради новата бюджетна процедура, която включва и определяне размера на субсидията. От две години той вече зависи зависи и от събираемостта на местните данъци и такси.
Всяка община, която за предишната година покаже събираемост на приходите си над средната за страната, получава бонус към субсидията.
Друга причина е, че вече втора година общини в лошо финансово здраве могат да получат безлихвен заем от бюджета. Но ако изготвят оздравителен план с мерки за по-високи собствени приходи, може да получат такъв кредит.
36 населени места вече са в процедура, 16 имат оздравителни планове, 20 са в процес на съгласуването ѝ. Към днешна дата няма одобрен нито един план и няма отпуснат евтин заем, съобщиха наскоро от финансовото министерство.
Анализи на финансовото министерство за 2015 г. показали, че над половината от общините събират до 70% от данъците. Всеки четвърти областен град имал резерв за поне 25% по-високи приходи.
Масово се събирали по около 50% от налозите, а някои малки общини, като например Бобов дол и Мадан събирали около 30% от тях.
100 от общо 264 общини паднали под средната събираемост на местните налози, която за 2015 г. е била 68,8%. Всяко кметство, което е събрало налози над този праг, е получило добавка към субсидията.
Изоставане имало в събираемостта на големи градове и курорти, в които за последните 10 години има бум на ново строителство. Според експерти около 40% от новите сгради не са обявени в местните данъчни служби.
Цветан Цветков, председател на Сметната палата: Тревожно е
Събираемостта на местните данъци и такси е много ниска. За да се повиши, трябват усилия - да се направи кампания, хората да се подсещат, а ако не помогне, да се събират принудително. Това заяви наскоро в интервю за “24 часа” председателят на Сметната палата Цветан Цветков. И даде примери: “Курортна община е почти пред фалит, а хотелите - пълни с туристи. Ако погледнете списъка на общините, които искат безлихвен заем, ще разберете, че много от тях могат да постигнат по-висока събираемост. Ще дам пример с община с бюджет от 60 млн. лв. - събрала е от местни данъци едва 30%, за останалите чака субсидия. Ако си вдигне събираемостта, съотношението може да е обратното. Повечето общини събират 10-20% от приходите си - изключително нисък резултат”, заключи Цветков. (24часа)