Столичният кмет Йорданка Фандъкова поиска
прокуратурата да разследва причините
Прокуратурата да разследва причините за голямата авария, която остави без парно и топла вода почти половин София, настоя в четвъртък столичният кмет Йорданка Фандъкова.
От Софийската градска и Софийската районна прокуратура казаха в четвъртък следобед, че все още не са получили сигнала от столичния кмет. Оттам увериха, че ще се задействат веднага след като стигне до тях.
Освен че ще сезира прокуратурата, тя е поискала
и независими
експерти от
Техническия
университет
също да направят анализ за причините, които от неделя оставиха източните квартали на столицата на студено. По настояване на Фандъкова шефът на “Топлофикация - София” Георги Беловски даде обяснения за проблема пред столичните общински съветници.
Според председателя на СОС Елен Герджиков е нужно разследващите органи да направят проверка, за да се установи дали мащабната авария е причинена от външна намеса. “Настояваме за по-сериозно изследване на причините - дали става дума за
престъпна
небрежност на
служители, или
за външна
намеса - като
саботаж или
вандалска
проява”,
обясни Герджиков.
Че допуска аварията да не е случайна, призна на сесията на СОС и Беловски. “Всякакви сценарии ми минават през главата, но не считам, че някой от нас в момента може да се наеме с подобни изводи. Това ще установят трите проверки - вътрешната, външната и на прокуратурата”, каза Беловски.
Иначе сривът в системата бил предизвикан от 12 до 14 аварии по едно и също време в 400-километровата мрежа, захранваща източните квартали.
“Отчетохме между 700 и 1000 тона изтичане на вода на час при норма от 150 тона. Системата беше като пробита лейка”, призна Беловски. Той назначил още в понеделник вътрешна проверка, която освен причините, довели до “историческия срив”, ще оценява адекватността на предприетите от дружеството действия и ще набележи мерки как подобни мащабни аварии да не се случват повече.
Беловски отхвърли и появилите се твърдения, че
общинското
дружество
умишлено
включвало и
изключвало
топлоподаването
в някои квартали, за да избегне 48-часовия срок, в който ще трябва да плаща обезщетения на останалите на студено абонати. “Единственият аргумент за включването и изключването беше да установим точно къде са пробивите. Това беше и най-трудното - да намерим къде са течовете. Най-големият от тях е в магистрален водопровод в района на бул. “Цариградско шосе”. Трябваше първо да източим системата, след това да се дренират засегнатите места и чак тогава да започне пълненето, което също отнема време, защото става дума за 400 км тръба. Екипите работят денонощно. Надяваме се късно тази вечер (четвъртък - б.а.) системата да бъде запълнена и да започне нормално топлоподаване към източните квартали. Към момента нямаме индикации за други течове”, обясни Беловски пред СОС.
“Проверих на място работата на екипите в сряда вечерта. Те наистина работят в много тежки условия, г-н Беловски, но на хората без парно и топла вода им е още по-тежко”, отвърна Фандъкова.
Тя настоя във февруарските фактури, които абонатите ще получат през март, да бъде описано ясно за колко и кои дни засегнатите клиенти на дружеството няма да плащат.
Право на
обезщетение
пък ще имат
абонатите,
останали над
48 ч без парно,
ако се докаже вина на дружеството. Тези изисквания са заложени в общите условия. Какъв ще е механизмът за искане на обезщетения и каква ще е сумата, обаче не е ясно, защото според Беловски “до момента в историята на дружеството не се е налагало да се прилага тази възможност”.
“Топлофикация - София” ще направи анализ на всяка сграда в засегнатите квартали, за да установи кои са били без топлоподаване над 48 ч. Това ще стане в началото на март. Всяка абонатна станция има памет с данни за 36 месеца назад, обясни шефът на дирекцията по експлоатация в “Топлофикация - София” Боян Паунов.
Със сигурност сгради, останали на студено над 2 дена, има в кварталите “Младост 2”, “Младост 4”, “Студентски град”, “Слатина” и “Дружба 1”. Ако обаче топлоподаването е било възстановено дори само за няколко часа, започва да тече нов 48-часов срок за отстраняване на аварията. Данните за броя на засегнатите сгради и абонати ще бъдат представени пред СОС и той ще реши как да става обезщетението.
Беловски отхвърли и твърденията на ЧЕЗ, че аварията не е предизвикана от токов удар: “Нашите системи категорично регистрират срив и показват, че е имало токов удар.
От ЧЕЗ по-късно съобщиха, че са се срещнали с ръководството на топлофикацията. Било уточнено, че аварията
не е възникнала
от повреда в
съоръженията
на ЧЕЗ
От енергийната компания са поели ангажимент да съдействат “за анализ на техническото състояние на електроенергийните съоръжения, собственост на топлофикационното дружество”.
От групата на БСП в СОС настояха Министерството на енергетиката да направи цялостна проверка на дружеството. Такава вече беше обявено, че ще започне другата седмица. “Трудно ми е да допусна, че някой джихадист е предизвикал проблема с отоплението в София”, заяви зам.-председателят на СОС от БСП Милка Христова. Според нея опитите кризата с отоплението да се оправдае със съмнения за саботаж “звучат нелепо и изключително несериозно”.
Защо стотици хиляди
останаха без топло
Какво точно се е случило в неделя, за да се стигне до каскадни аварии на парното от единия до другия край на София?
Две от трите помпи в станция “Лозенец” отказват. От помпената станция водата се изтласква към високите части - “Студентски град”, “Лозенец”. Тъй като единствената работеща помпа не може да удържи 4000 куб. м вода, те се стоварват в системата и правят пробивите в тръбите. Заради авариите налягането пада, нарушена е хидравликата в мрежата в източната част.
Заради пробивите в тръбите - досега са отстранени 12, е източена системата в източната част, в резултат на което хиляди домакинства останаха без парно и топла вода. От “Топлофикация” заявиха, че не могат да съобщят колко са останалите на студено клиенти, тъй като тепърва щели да бъдат установявани.
С нарушената хидравлика дружеството обяснява и втората голяма авария на “Цариградско шосе”. Появиха се версии, че запълването на източената система може да е причина за повторното спиране на парното в районите на “Младост”, “Дървеница”, “Мусагеница”, “Студентски град” и част от “Малинова долина”. От “Топлофикация” обясняват, че запълването се прави бавно, за да не се получат нови пробиви.
Тръбите от втората авария вече са заварени, заварките са проверени. Системата се запълва. Вероятно в петък парното и топлата вода ще стигнат до домакинствата.
Комисия от “Топлофикация” и ЧЕЗ изяснява причината за отказа на помпите. В документите на топлофикация е записано, че се е получило разколебаване в електроснабдяването им, което се отрича от ЧЕЗ.
Това ли е най-голямата авария на мрежата в София?
“24 часа” попита предишни шефове на столичното парно.
Голяма авария в мрежата на топлофикацията имаше през 2011 г. В 21,20 ч на 14 декември се е сринала турбина в ТЕЦ “София”, без парно и топла вода са останали “Надежда”, “Люлин”, “Обеля”.
Тогава са се
получили 64
пробива в
тръбопроводите,
спомня си бившият шеф на столичната топлофикация Стоян Цветанов. Отстранили са повредите за 24 часа.
Сегашната авария е на магистрален топлопровод, той е с най-големия възможен диаметър - 1200 мм. Пробил е там, където е имало тънки места - изтъняла тръба или пък корозирала. При 14 бара налягане в системата, ако има слаба връзка - било корозия или заварка, я избива, казва Цветанов.
При такова голямо изтичане на вода е можело да изгасне и ТЕЦ “София-Изток”, което, за щастие, не е станало.
Учудващо е според него
как авария в
единия край на
София ще
доведе
до аварии в
другия край,
чиито топлопроводи се захранват от други централи (авариите в “Люлин”, “Надежда”, “Обеля”).
През 2011 г. Цветанов е сезирал прокуратурата за аварията в ТЕЦ “София”. Имах съмнения, защото пада мощност в централата. Сега не допускам, че някой с кирка ще пробива тръби на 12 места в София, казва бившият шеф.
Според него проблемът е в остарялата мрежа. За да функционира тя нормално, на година трябвало да се сменят по 30-40 км тръби на година.
В периода от 2002-2020 г. са били подменени 100 км топлопроводи, още 100 км - от 2011 до 2013 г. Оставихме готова процедура за 2014 г., не зная какво е станало, казва той.
Шефът на столичното парно отпреди 6 г. - Петко Милевски, казва, че по негово време не е имало такава голяма авария. Повече от ясно е, че проблемът е технически, смята той. Че е наслагване на несвършена през годините работа заради недостатъчно инвестиране в мрежата.