Над 60 000 лева е печалбата за миналата година на мандрата към Пловдивския затвор. В нея се правят кисело мляко и сирене по Българския държавен стандарт. Продуктите се произвеждат от затворниците под стриктния надзор на технолог, а млякото е от собственото животновъдно стопанство на затвора.
През 2010 година в затворническото общежитие в Смолян сравнително малка мандра започва производство. Миналата година тя отчита печалба от над 60 000 лева. Идеята за млечни продукти собствено производство се появява като естествено продължение на вече развити дейности в смолянското общежитие. Това разказа пред Дарик директорът на пловдивския затвор Божил Иванов.
Общежитието в Смолян към пловдивския затвор е от категорията открит тип. Затворниците отглеждат крави, овце и кози. Идеята за мандрата възникнала естествено, като тя била свързана с това да се затвори цикълът от производството на мляко до преработката му в готови млечни продукти. Първоначално била използвана базата, създадена, за да се обучават обитателите на общежитието за готвачи и сладкари.
Цикълът е такъв, че в мандрата постоянно работят трима души, а други двама се подготвят, за да не се получи вакуум. Те придобиват умения, които могат да използват за работа след като напуснат общежитието, а и авторитетът сред другите затворници на трудещите се в мандрата бил голям.