От КЕВР предлагат по-ниска
цена на ВиК услугите за бедните
От 1 април природният газ поскъпва с 29,7%. От същата дата водата в София поскъпва с 18%.
От 7 април цената на парното и топлата вода в 8 града се увеличава от 18 до 37%. От този ден цената на тока се увеличава с под 1%.
Обяснението на председателя на КЕВР Иван Иванов за драстичното увеличение на топлинната енергия е, че в разходите на топлофикациите делът на газа е 80%.
През първото тримесечие цената на газа бе увеличена само с 4,65% вместо с 13,53 на сто. Комисията за енергийно и водно регулиране тогава реши да не променя цената на парното по средата на зимния сезон.
А на “Булгаргаз” бе заявено, че при поевтиняването на газа в предишни тримесечия има надвзет приход - тоест намалението на цената е било по-малко и дружеството е натрупало резерви.
Освен това цената на парното не е пипана и при поскъпването на природния газ през третото тримесечие с 2%.
На открито заседание за цената на газа представители на неправителствени организации питаха защо, след като
по формулата с
“Газпром”
увеличението
трябва да е
13%, сега е
близо 30 на сто
Според министъра на енергетиката Николай Павлов, ако промените в цените не са били отлагани, а са били правени навреме, скокът сега нямало да е толкова драстичен, а именно около 13%.
В четвъртък в КЕВР се проведе обществено обсъждане на цените на тока, които също трябва да се увеличат заради поскъпването на природния газ от 1 април.
Увеличението на тока за битовите потребители и малкия бизнес при ЧЕЗ, “Енерго-Про” и ЕВН ще е между 0,93% и 0,97%. По време на заседанието енергодружествата нямаха възражения срещу тези промени.
Ще се увеличи обаче таксата “задължения към обществото”, която се плаща от всички потребители. С тази цена се покриват разходите за субсидирането на зелената енергия, на тока на топлофикациите, както и на американските централи. Таксата
“задължения
към обществото”
се увеличава
с 3,5%
От 35,77 лв. за мвтч тя става 37,02 лв. Срещу това поскъпване най-вече възразява бизнесът. (Виж карето - б.а.)
И омбудсманът Мая Манолова изпрати остро становище до председателя на КЕВР Иван Иванов срещу драстичния скок на цената на природния газ.
След близо 9 месеца обсъждане на 5-годишния бизнес план на “Софийска вода” и на цените на ВиК услугите в София в сряда комисията се произнесе. Сумарно доставката на вода, отвеждането и пречистването ще
струват 2,16
лв. за куб. м -
увеличение с 18%
през 2017 г. Планирано е до 2021 г. цените на ВиК услугите в София да достигнат 2,69 лв. без ДДС.
Председателят на КЕВР Иван Иванов уточни, че е гласувал “против”, тъй като смята, че нормата на възвръщаемост на “Софийска вода” е икономически необоснована. “24 часа” научи, че още един член на комисията е бил против.
Нормата на възвръщаемост (печалбата) на дружеството е 17%, които обаче са записани в договора за концесия, а ВАС се е произнесъл, че не могат да бъдат променяни.
В петък ще е закритото заседание за цената на газа, което ще реши поскъпването, на 7 април се решават окончателно цените на парното и тока. Паралелно започва и нова въртележка за цените на газ, ток и парно от 1 юли. До 31 март енергийните компании трябва да внесат в КЕВР предложения за нови цени от средата на 2017 г.
Заради увеличението на енергийните цени производители на хляб и на оранжерийни зеленчуци прогнозират и поскъпване на техните стоки.
Председателят на КЕВР Иван Иванов предлага да има по-ниска цени и на водата за бедните. Той припомни, че се предвижда по-ниска с 30% тарифа на тока за енергийно уязвимите домакинства. Проектът е в социалното министерство, но заради смяна на правителства се забавяло определянето на критериите за уязвими потребители.
Без увеличение на
добавката “задължения
към обществото”
Четири организации на работодателите - КРИБ, БСК, БТПП и АИКБ, и още 4 асоциации на голямата индустрия - БФИЕК, БАМИ, БМГК и БКХП, изпратиха отворено писмо до председателя на КЕВР. “Изразяваме категорично несъгласие с предвиденото увеличение на цена “задължения към обществото”. Окачествяваме подобна мярка като “най-мързеливото” решение за електроенергетиката”, пишат работодателите. Те смятат, че има резерви и буфери в сектора. Настояват да се търсят алтернативи, които да не водят до увеличение на “задължения към обществото”. Смятат, че решенията на КЕВР за цената на газа са закъснели и се връщат като бумеранг. Те водят до шоковото поскъпване, натоварващо бизнеса. И си оставят възможност за протести.
“Софийска вода”:
Влагаме 200 млн. лв.
в модернизация за 5 г.
“Обсъжданията на приетия бизнес план с КЕВР и Столичната община бяха продължителни, трудни, но винаги конструктивни. Благодарение на показания професионализъм и висока експертиза от всички институции в крайна сметка бе финализиран смислен, прагматичен, изпълним и много полезен бизнес план за следващите 5 г.”, обявиха от “Софийска вода”. От дружеството ще инвестират над 200 млн. лв. в следващите 5 г. в модернизация на ВиК мрежата.
“Компанията веднага започва изпълнение на приетия бизнес план”, каза Арно Валто, изпълнителен директор на “Софийска вода”. Дружеството си е поставило за цел да намали загубите с 20 млн. куб. м за 5-годишен период. Предвиждат се създаване на мобилен център за посещаване на населените места в близост до София, въвеждане на безплатен телефон за обслужване на клиенти”, подчерта изпълнителният директор.
Инвестициите са изключително важни, тъй като само ВиК мрежата в София е дълга 5500 км. Това изисква значителни средства за поддръжка и подобряване, включително и на най-енергийно ефективната пречиствателна станция за отпадъчни води в цялата група на “Веолия” - тази в Кубратово. “Веолия” има сериозен ангажимент към софиянци, сега вече имаме и ресурса да го изпълним”, подчерта Фредерик Фарош, директор на “Веолия” за България. Решението на регулатора, с което се приема бизнес планът на “Софийска вода”, е важно не само за компанията, но и за целия воден сектор, се казва в становището.
