Ирак планира до края на тази година да увеличи дневния добив на петрол до 5 милиона барела при темп от около 4,4 милиона барела на ден в момента. Това съобщи днес на енергийна конференция в Багдад министърът на петрола Джабар ал Лаиби, цитиран от Асошиейтед прес и БТА.
Целта е да бъдат осигурени така необходимите пари за затруднената икономика.
Ирак, чиито приходи от петрол покриват близо 95 процента от бюджета, е разклатен от икономическа криза от 2014 година, когато суровината започна да поевтинява след достигнати 100 долара за барел. Настъплението на "Ислямска държава", започнало същата година, допълнително влоши ситуацията, принуждавайки Ирак да отклони голяма част от ресурсите си към дълга и скъпа война, припомня АП.
Министърът не уточни от кои петролни полета ще бъде осигурен допълнителният добив, само посочи впръскването на морска вода като един от планираните методи, който се дава на търг.
Ирак има четвъртия по големина петролен резерв в света. Тази година към него бяха добавени 10 милиарда барела и общият обем стана 153,1 милиарда барела.
Ал Лаиби каза, че до 2018 година се планира да бъдат прибавени още над 15 милиарда барела. Така догодина запасите ще превишат 160 милиарда барела, допълва ТАСС.
Ирак е уверил ОПЕК, че ще изпълни докрай споразумението за по-ограничено предлагане на петрол в подкрепа на цените на суровината, заяви днес в Багдад генералният секретар на картела Мохамед Баркиндо, цитиран от Ройтерс.
В момента Ирак е изпълнил ангажимента си до 98 процента, посочи петролният министър Ал Лаиби пред журналисти след участието си в конференцията. На нея присъства и Баркиндо.
Спазването на сделката, постигната от ОПЕК и страни извън картела в края на миналата година, е "обнадеждаващо", каза на форума Баркиндо.
Общо изпълнението е било 86 процента през януари и 94 процента през февруари, добави той.
Пазарът вече се балансира, отбеляза генералният секретар на ОПЕК и добави, че запасите от суровината намаляват.