60 ивици край Бургас остават без стопани. Там ще дежурят обходни двойки

Над половин милион лева ще струва обезопасяването на неохраняемите плажове по Южното Черноморие това лято.

Допреди броени дни по грубата сметка на областната управа в Бургас сумата беше 300 хил. лв., но с напредване на времето и вероятността да не се намерят кандидати за още 6 ивици, необходимите средства се увеличиха.

“При всички случаи се очертава да надхвърли 500 хил. лв.”, заяви пред “24 часа” областният управител Вълчо Чолаков. Схемата за обезопасяване на плажовете вече е пратена в министерството на туризма, но окончателните сметки още не са направени в изчакване на последните търгове.

Ако и на тях не се намерят стопани, неохраняеми в Бургаско ще останат 60 плажа. Миналата година бяха 54.

За първа година в списъка на неохраняемите попада и 1,8- километровата ивица на Северния плаж в Бургас, който през лятото поема основната част от летовниците в 300-хилядния град. Концесията му бе прекратена миналата година заради дългове на предишния стопанин, а новата процедура се обжалва в КЗК от варненска фирма.

От контролния орган още няма решение, което поставя под въпрос туристическия сезон в Бургас.

Затова нагласите на местните управници са от Министерството на туризма да обяват търг за отдаване на ивицата под наем за една година, докато от КЗК обявят решението си и концесионната процедура бъде задвижена отново. Затова и северният плаж е изключен засега от предоставените в Министерството на туризма схеми за обезопасяване в очакване на нов търг. “Дано се намери кандидат, но при всички случаи ще поставим въпроса пред министерството на туризма”, заяви кметът Димитър Николов. Общината има опит да стопанисва плаж, но за голяма ивица като северния със 17 поста са нужни поне 250 хил. лв., а такива няма заложени в бюджета, нито може да се избият с чадъри, шезлонги и наеми на заведения, тъй като законът не позволява на кметството да развива търговска дейност на пясъка.

Министерството на туризма прибегна до екшънплан, за да спаси сезона в Бургас, като пусна търг за бургаския плаж. Ивицата ще се отдава под наем за 5 години и

новият стопанин ще

стане ясен на 29 май,

когато ще се отварят офертите. Според служебния министър на туризма Стела Балтова обаче концесионната процедура, която се обжалва пред КЗК, няма да бъде спирана и договорът с новия наемател веднага ще се прекрати, като бъде избран концесионер.

Дотогава обаче не е ясно как ще работят заведенията на плажа, които сключват договор със стопанина на ивицата, независимо дали е наемател, или концесионер.

Висящи спорове има и за плажовете “Поморие - централен”, “Обзор мотела”, “Несебър - Изток”, “Мечата дупка 2” и “Свети Влас - изток”, които също могат да останат безстопанствени това лято. Сред необезопасените плажове в Бургаско са и “Корал” и “Иракли”, но те се водят природосъобразни и за тях отдаване не се предвижда. Нови търгове предстоят за “Къмпинг Делфин”, “Малък плаж - Лозенец”, “Росенец - север”, “Къмпинг Юг” и “Несебър - изток”, последният преди дни бе обявен за Атанасовска коса, който е продължение на северния плаж в Бургас в посока Сарафово.

Със сигурност

спокойно лято тази

година ще изкарат

летовниците на

Южния плаж

в Несебър,

след като новият му стопанин премахна кораба атракцион “Капитан Джак”. Миналото лято местни и туристи пропищяха от него заради силната музика и Министерството на туризма развали концесията. Голямото предизвикателство пред ведомството ще бъдат обаче цените на сянката по плажа. Министерството ще проверява дали новите стопани спазват тарифите за чадър и шезлонг, с които са спечелили плажовете, в противен случай може да се стигне до прекратяване на договори. По новите разпоредби предложената най-ниска цена за двете услуги бе основният критерий за избор на концесионери. Ако новите стопани си спазят обещанията, в Бургаско най-евтината сянка се очертава на къмпинг “Нестинарка” със символичната цена от 36 ст. за чадър или общо 72 ст. в пакет с шезлонга. Само на 3 км разстояние обаче цената скача на 10 лв. - по 5 за двете услуги на северния Попски плаж в Царево, а на къмпинг “Оазис” удоволствието струва 12 лв. Колкото по на север се отива, толкова повече поскъпват плажните екстри. На “Дюни - юг” чадърът вече е 7 лв., а в Свети Влас - 8 лв. Той се очертава и най-скъпият плаж по Южното Черноморие с цена от 16 лв. за сянка и шезлонг. На южния плаж в Обзор обаче цената пада на 6 лв. за чадър и шезлонг. Толкова струваше и на северния в Бургас, който минаваше за един от най-евтините по Черноморието. Без конкуренция беше само централният плаж в Бургас, който в продължение на 3 години се стопанисваше от общината и чадъри и шезлонги бяха безплатни. От тази година обаче ивицата има нов собственик, който обяви цена от 5 лв. за сянка и 7 за шезлонг. Големият проблем пред държавата са неохраняемите плажове и организацията по водното спасяване на тях. На повечето безстопанствени ивици ще дежурят обходни двойки, които трудно ще могат да обхванат цялата зона с летовници. “Не знам как ще реагират, ако се случи нещо надалеч от тях, защото няма да са позиционирани на едно място, а ще трябва да бягат по пясъка и след това да се хвърлят във водата”, коментира доайенът на водното спасяване в Бургас и председател на местната комисия д-р Андрей Найденов. И е категоричен, че при варианта с обходни двойки няма как да бъдат спазени изискванията по норматив за постове през 100 метра. Според него причината да има много безстопанствени плажове е, че наемите са високи, а трябва много инвестиции, които трудно се избиват само с чадъри и шезлонги, особено на по-малките ивици. Сред неохраняемите плажове това лято остават кътчета като Липите, плажът на Ропотамо, в Резово на границата с Турция, на Алепу, Лилиите край Аркутино и Райският залив до Созопол, за които не се явиха кандидати въпреки живописното им разположение.

А и за плажовете със стопани Найденов е песимист, че ще намерят достатъчно спасители, тъй като

обучените водни

гардове напоследък

бягат в чужбина за

по-високи заплати Средното възнаграждение, което дават плажните стопани е 700 лв. плюс нощувката.

Всеки ден през лятото на северния плаж в Бургас се изсипват хиляди туристи
Всеки ден през лятото на северния плаж в Бургас се изсипват хиляди туристи