Работодателите от Асоциация на българския капитал в България (АИКБ), Българска стопанска камара (БСК), Българска търговско-промишлена палата (БТПП) и КРИБ изпратиха отворено писмо до премиера Бойко Борисов и министъра на енергетиката Теменужка Петкова, относно реформите в сектор енергетика. Вижте пълния текст:
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН БОРИСОВ,
Либерализацията в сектор електроенеретика продължава над 10 години и все още не е завършена. В газовия сектор тепърва се правят първите стъпки към открит, прозрачен и пазарно-функциониращ модел. Ускорени реформи в Енергетиката се проведоха в мандата на второто Ваше правителство при министър Теменужка Петкова. Настояваме тези реформи да продължат, за да се оздрави напълно сектор Енергетика и да заработи реално и пълноценно в конкурентна среда. Докладът на Световната банка също препоръчва стъпки за реформи и пълна либерализация. Европейската Комисия подготвя Четвъртия Енергиен Пакет, наречен „Чиста Енергия”, а България има недовършени ангажименти по Третия Енергиен Пакет, относно пълната либерализация на пазара на електроенергия и пазара на природен газ.
43-тото НС прие законодателни промени за намаляване и прекратяване на злоупотребите с преференциални цени, както при ВЕИ-производителите, така и от високоефективното комбинирано производство. Позволете да припомним, че това стана след масови общи протести на работодателските организации, защото тези злоупотреби се плащат от цялото общество. Същевременно, от медиите научаваме, че се подготвя назначаване на г-н Красимир Първанов за заместник-министър на Енергетиката. Никога не сме си позволявали да се месим в кадровата политика, на което и да е българско правителство, но в конкретния случай не може да останем безучастни към назначаване на човек с лоша репутация и коментирани зависимости в енергийните среди. Нещо повече г-н Първанов бе уволнен по време на Вашето първо правителство за превишаване на правомощия и подписване на ангажименти по строителството на АЕЦ Белене.
Настояваме реформите за оздравяване на сектора Енергетика да продължат, в т.ч. осезаемо необходими са решителни действия за недопускане на „високоефективни когенерации“ да заобикалят регулаторните режими и да ползват субсидирани от обществото цени, работещи самоцелно за изключително производство на субсидирана енергия, а не като реални заводски генерации – примери могат да се дадат с функционирането на ТЕЦ Видахим и ТЕЦ Свищов, установени проблеми има и при оранжерийни стопанства. Очакваме и по енергични действия за промяна на скандално неизгодните за потребителите на електроенергия в България договори с т.н. американски централи.
В посока прозрачност и конкуренция при производителите на електроенергия подкрепяме инициативата за продажби по регистрирани двустранни договори през платформата на Българска независима енергийна борса ЕАД. Платформата бе пусната в края на миналата година и показа, че работи успешно. Смятаме, че държавните електроцентрали могат и трябва да продават през борсата всичките количества, предназначени за свободния пазар, респективно категорично и недвусмислено решение за това следва да вземе ръководството на БЕХ ЕАД в рамките на започващата седмица. Само по този начин би се постигнала справедлива пазарна цена на електроенергията през новия регулаторен период при необходимата адекватна ликвидност, като по този начин се ограничат съществено възможностите за злоупотреби, клиентелизъм и непазарно преразпределение на финансови ресурси.