През юни 2015 г. московският инженер Влад Зайцев си имплантира NFC (near-field communication – комуникация от близки разстояния) в лявата ръка. Използва я като алтернатива на картата за метрото. Оттогава той е ъпгрейднал технологията до по-нова версия, в която има чип за банкова карта, и това му позволява да плаща само с един жест на ръката, пише "Руски дневник"
Той не е единственият човек в Русия с имплантиран в тялото чип. Друг "киборг" от Новосибирск – гинекологът от местната болница Александър Волчек – има четири чипа и един магнит в ръцете си. IT специалистът Даниил Литкин, който случайно живее в същия град като Волчек, има компас, имплантиран в гърдите, който вибрира всеки път, когато той се обърне на север.
Евгений Черешнев от Biolink Technologies е самопровъзгласил се киборг с чип в ръката, който има блог на име #BionicManDiary. Той говори открито за ползите и негативите от това да имаш чип, както и за въпроси, свързани със сигурността и практическата употреба на чипа.
Ян Жужков от Зеленоград си имплантира чипове в ръцете преди повече от две години. На живота си с тях той посвещава пост в блог. Има много хора с подобни импланти, като повечето предпочитат да останат анонимни.
Как имплантираната технология може да се използва в реалния живот
Удобството е основната причина хората да си имплантират чипове, каза Волчек пред "Руски дневник". Практическите употреби на имплантираните NFC и RFID (radio-frequency identification – идентификация на радио честота) чипове включват отключване на врати, плащане на продукти във всяка част на света и използване на чипа като пропуск.
Зайцев, който използва чип, свързан с банковата му карта, твърди, че е лесно да захрани сметката си чрез мобилното приложение на банката. Банката, допълва той, "знаеше за експеримента и ме подкрепи". Той обаче твърди, че от финансовата институция са настояли сам да поеме пълна отговорност за действията си.
Тъй като банковите карти изтичат, "чипът не може да бъде използван, след като изтече", каза Зайцев пред "Руски дневник". "Все още обаче мога да го ползвам, за да отварям врати и да разблокирам смартфони". Чипът може да се използва дори за проверка на самоличността на човек в социалните мрежи, пише Черешнев в блога си.