За издаване на разрешително за строеж в България се изискват 9 пъти повече документи, отколкото в Германия. У нас броят на разрешителните е 178, докато в Германия е 19, казаха от Камарата на архитектите в България. Според председателя на камарата арх. Борислав Игнатов колкото повече документи се изискват, толкова по-голяма е вероятността за корупция на някое ниво.

България е на 118-о място от 189 държави по сложност на процедурите за разрешение за строеж според анализите на Световната банка. В момента процедурата за разрешаване е една и съща както за къща, така и за летище или атомна централа.

Камарата на архитектите в България е направила анализ на съществуващото положение и е намнение, че основният закон - Законът за устройство на територията, е морално остарял и трябва да се раздели на две. Единият нормативен документ трябва да е закон за устройственото планиране, а другият - за инвестиционно проектиране и строителство, казаха от камарата. Така всички градоустройствени правила ще се събират в един закон, а в другия ще се дефинират всички правила за строителството на сгради и съоръжения.

Архитектите искат основният принцип в двата нови закона да е принципът на “мълчаливото съгласие”. Необходимо ще е и средство за ефективност за прилагане на тези закони – електронна система за прозрачно водене на процеса на издаване на разрешение за строеж чрез онлайн управление на правните стъпки, документите и комуникацията между институциите.

Според камарата всяка една процедура по застрояване трябва да преминава през четиристепенна проверка на одобрение на постъпилите документи. Архитектите смятат, че една от причините за незаконното сторителство в България е и тази, че много предприемачи нямат търпение да изчакат всички съществуващи в момента сложни процедури.