Еврофондовете давали
по-високи заплати и
по-ниска безработица

Ръстът на БВП на България би бил с 1,7% по-малък, ако ги нямаше еврофондовете.

Това се казва в анализ на финансовото министерство, който изследва макроикономическите ефекти от изпълнението на програми, съфинансирани от ЕС.

Това означава, че при очакван ръст на икономиката от 4% за тази година той да е 2,3 на сто, ако ги нямаше парите от Брюксел.

В доклада на експертите на министър Владислав Горанов се посочва още, еврофондовете се отразяват благоприятно на инвестициите, заетостта, износа.

Посочено е, че инвестициите без парите от ЕС ще са с 6,5% по-ниски от сегашните обеми, а безработицата би била с 2,7% по-висока. Благодарение на еврофондовете пък заплатите са се увеличили с 1% допълнително.

Наличието на пари от Брюксел се отразявало съвсем слабо на инфлацията и заради тях тя се повишила допълнително с 0,3%. Прогнозата е, че в по-дългосрочен план инфлацията ще е малко по-висока.

Вносът пък се е вдигнал с 3,3% заради еврофондовете, а фискалната позиция се подобрява с 0,2%, като върху този процент влияят не само съфинансирането по програмите, които увеличават разходите на правителството, а и заради свиване на разходите, например за социални помощи.

В анализа на министерството се казва още, че до 2020 г. България разполага с 11,7 млрд. евро по оперативните програми. От тях 9,9 млрд. се осигуряват от Брюксел, останалата част е национална съфинансиране.

До момента били договорени 40,1% от средствата, а са изплатени 874,5 млн. евро, или 7,5% от общата сума.

От финансовото министерство правят уточнение, че оценката е краткосрочна.