Във всички страни-членки на ЕС жените напускат дома на родителите си, женят се и създават деца доста по-рано от мъжете. Но въпреки че получават по-добро образование от мъжете, в крайна сметка те получават по-малко от тях и доста по-рядко заемат водещи позиции в бизнеса. Това показват данните от специално изследване на Евростат, публикувано в края на миналата седмица.
Според данните средната възраст, на която жените напускат родителския дом, е 25 години, докато при мъжете е 27.
Жените в почти всички страни членки встъпват в брак
няколко години
по-рано от
мъжете
Най-голяма - над 3 години, е възрастовата разлика в България, Гърция и Румъния. На другия полюс в това отношение са Ирландия, Литва, Португалия и Великобритания, където средната възраст на жените, встъпващи в брак, е малко под 2 години под тази на мъжете.
Естествено, при това положение раждането на първото дете също настъпва по-рано. Средната за ЕС възраст на жената, даваща живот на първо дете, е 29 години. Най-ниска е тя в България, Латвия и Румъния - 26 години, а най-висока - в Испания и Италия - 31 години.
Средната продължителност на живота също има относително високи разлики между половете в ЕС. Средната продължителност на живота на европейските жени в момента е
83 години и 3
месеца,
докато на мъжете е 77 години и 9 месеца. Това са 5 години и половина разлика. Но тя не е еднаква навсякъде. В Латвия и Литва достига 10-11 години в полза на жените, докато в Дания, Ирландия, Кипър, Холандия, Швеция и Великобритания се стопява до 4 години.
В резултат на тази разлика броят на жените е по-висок от този на мъжете почти във всички европейски страни. Средно на 100 европейски мъже се падат 105 жени, т.е. жените надвишават с 5% мъжете В страните от бившето съветско пространство - Латвия, Литва и Естония, жените надвишават мъжете с между 16 и 18%. Единствено в Люксембург, Малта и Швеция броят на мъжете е с 1-2% по-висок от този на жените.
Ако хвърлим поглед върху това как точно живеят мъжете и жените в ЕС - заедно, сами, с деца или без, ще видим съществени разлики между половете.
Например 7,7% от жените между 25 и 49 години живеят сами със своето дете, докато при мъжете на същата възраст самотните бащи са едва 1,1% Някак си по-естествено заради различната продължителност на живота можем да приемем, че при хората над 65-годишна възраст самотните жени са два пъти повече от самотните мъже.
При тези разлики обаче е доста учудващо, че жените и мъжете в ЕС дават почти еднаква оценка на своя живот. Анкетите сред европейските граждани на над 16-годишна възраст за задоволството от техния собствен живот показват, че жените го оценяват със средна оценка 7 по десетобалната система, докато мъжете го оценяват със 7,1. При това разликата в оценките между двата пола се запазва 0,1 почти във всички страни членки.
Когато става въпрос за образованието, разликата между половете избледнява. Но не за всички образователни степени. Например еднакъв процент мъже и жени в ЕС са завършили успешно началното си образование, но 45% от жените при 48% за мъжете декларират, че имат и средно образование. При висшето образование обаче е обратното - 33% от европейските жени имат такава образователна степен срещу 29% от европейските мъже.
Но очакванията, че това води автоматично до по-висок процент висши мениджъри жени, отколкото мъже, са погрешни. Всъщност в ЕС едва 33% от мениджърите са жени.
Има изключения като Латвия, където жените са 47% от мениджърите, но това е максимумът - няма нито една страна членка, в която жените мениджъри са 50% и повече. България е на седмо място по жени мениджъри с 38%.
На дъното на тази класация са Люксембург с 18% жени мениджъри и, естествено, южни държави като Гърция, Кипър, Италия и др.
Заетостта е другата голяма област, в която има истинска
непреодолима
бариера
между мъжете и жените в ЕС. Правилото тук е, че колкото повече деца имат, толкова повече разликата в заетостта между мъжете и жените нараства. Например при мъжете и жените без деца заети са 65% от жените и 73% от мъжете. При тези с едно дете процентите са съответно 71 и 85. При три деца обаче разликите са огромни - едва 55% от жените с три деца работят, докато при мъжете с три деца този процент е 84.
При това жените са ощетени и по друг показател. Едва 9% от мъжете в ЕС са работили някога на непълно работно време, докато при жените този процент е 32. Странно, но тук България е своеобразен рекордьор - у нас едва 2% и от мъжете, и от жените са работили някога на непълно работно време.
Безработицата е
по-висока сред
жените
Средните проценти са съответно 8,4% и 8,7%. Правилото тук е колкото по на юг е разположена държавата, толкова повече безработицата поразява в по-голяма степен жените, отколкото мъжете.
Стигаме до заплащането на труда, където нежният пол е сякаш най-силно ощетен. Средната брутна почасова заплата на жените в ЕС е с цели 16,3% по-ниска от тази на мъжете.
Разликата във възнагражденията отчасти може да се дължи на индивидуалните характеристики на заетите мъже и жени, например опит и образование, както и на факта, че в някои икономически сектори и професии традиционно работят повече мъже, съответно с по-високи заплати, отколкото жени в сравнение с други сектори и професии. Следователно разликата в заплащането е свързана с редица културни, правни, социални и икономически фактори, които далеч надхвърлят въпроса за равното заплащане за равен труд.
Любопитното е, че колкото повече вървим нагоре по стълбата на служебната йерархия, толкова повече разликата в заплащането на мъжете и жените нараства. Например при ръководителите
разликата в
заплащането на
мъжете и жените
е 23%
Най-малки са разликите при два от класовете професии с най-ниски заплати - помощен административен персонал и персонал, зает с услуги за населението, търговията и охраната. Там жените получават само с 8% по-ниско заплащане в сравнение с мъжете.
Няма обаче друга такава област, в която разликата между труда, полаган от жените и мъжете да е толкова голяма, както в
грижите за
децата
и за домакинската работа. Във всички държави членки много по-голям е делът на жените, отколкото на мъжете, които полагат грижи за децата, готвят и извършват домакинска работа. През 2016 г. в ЕС 92% от жените на възраст между 25 и 49 години и с деца под 18 години се грижат за децата си ежедневно в сравнение с 68% от мъжете. Сред държавите членки най-големи различия между жените и мъжете са наблюдавани в Гърция - 95% от жените и 53% от мъжете, и Малта - съответно 93% и 56%, докато най-малките разлики са установени в Швеция - 96% от жените и 90% от мъжете, и Словения - съответно 88% и 82%.
За домакинската работа и готвенето разликите са още по-големи. В ЕС през 2016 г. 79% от жените са готвели и/или са извършвали домакинска работа ежедневно в сравнение с 34% от мъжете. Най-голяма е разликата между жените и мъжете в Гърция - 85% от жените и 16% от мъжете, и Италия - съответно 81% и 20%, а най-малка е в Швеция - 74% от жените и 56% от мъжете, и Латвия - съответно 82% и 57%.