457 лева. ще си поделят 39 градове и проекти за туризъм в цялата страна. Парите са част от програма “Региони в растеж”, но се управляват от Фонда на фондовете, който контролира всички пари за финансови инструменти.

Средствата са предназначени за градско развитие и енергийна ефективност и за туристически проекти навсякъде. Кредитите ще бъдат с облекчени лихвени условия, с гратисен период и погасяване до 20 г.

През миналата седмица Фондът на фондовете обяви и процедура за избора на банки посредници за отпускане на финансирането (виж карето долу). Бюджетът е 353,3 млн. лв., а като се добави и участието, което трябва да осигурят посредниците, сумата става общо 457 млн. лв.

Финансиране може да се иска за проекти за подобряване на градската среда, за транспорт, спортна и културна инфраструктура и други. Ще могат да се финансират и проекти за саниране и такива, свързани с развитието на туризма и културното наследство в страната.

Допустими са инвестиционни и оборотни кредити, финансов лизинг и заеми за физически лица. За градско развитие един проект може да получи максимум 20 млн. евро, а за туристически проекти таванът е 5 млн. евро. Всеки кандидат трябва да има самоучастие от поне 15%. То може да бъде намалено на 5 на сто, ако проектът е особено важен за индикаторите на програмата.

С парите по програмата в градовете може да се изгражда нова инфраструктура и да се ремонтира съществуващата. Да бъдат разработвани

планове за

управление на

движението

и въвеждане на интелигентни транспортни системи. Чрез тях например ще може да се контролира трафикът, да се локализират пътни превозни средства, да се внедрят системи за информация на пътниците или за продажба на билети за градския транспорт. Включени са и системи за видеонаблюдение за центровете за градска мобилност.

Например за да не се допускат коли в пешеходните зони, може да има прегради, които да се вдигат по сигнал от линейка, пожарна или полицейска кола или автомобил за почистване. Доставчиците на магазини също ще могат да минават в тези зони, но само в регламентирани часове. Може да се подават проекти за

подобряване

на достъпа

до спирките

на градския транспорт, да се строят подлези и надлези, асансьори за хора с увреждания и т.н. Както и светлинно и звуково обявяване на спирките, ясно визуално означаване на линиите и разписанията, информация, разбираема и подходяща за хора с намалено зрение, посочват от Фонда на фондовете.

Оттам допускат и закупуване на нови автобуси, тролейбуси или трамваи за нуждите на градския транспорт. Има възможност за изграждане или ремонт на пешеходни зони и алеи, както и такива за велосипедисти и паркинги за велосипеди.

Финансиране може да се отпусне и за подобряване на връзките между интегрирания градски транспорт, междуградския автобусен, железопътен, въздушен, вътрешноводен и морски транспорт. Ще бъдат обновявани автогари, зони за паркиране. Сред дейностите е и изграждане на паркинги близо до ключови възли на градския транспорт.

Сред допустимите проекти са и за

възстановяване

и изграждане

на паркове и

зелени площи

Ще има детски площадки, зоопаркове, открити пазари, градски площади, ще бъдат облагородявани междублокови пространства, спортни площадки. Чешми, фонтани, водни площи, които не работят или трябва да бъдат ремонтирани, също са сред допустимите обекти.

Част от мерките за борба с престъпността включват системи за охрана, монтаж на осветление и камери на обществени места и паркове.

В зоните с потенциал за икономическо развитие може да се изграждат и връзки към газоснабдителна, електро- и ВиК мрежи. Остарелите и замърсени индустриални зони ще бъдат почистени и рекултивирани.

Чрез проектите се цели да се осигури и безопасен достъп на хората с увреждания до спортни зали. Тези, които са за масови спортове, басейни, стадиони, игрища, тенис кортове, и прилежащите пространства, ще бъдат ремонтирани.

Допустими са и реконструкция и обновяване на театри, опери, библиотеки, изложбени зали и т.н.

С пари от програмата може да се санират освен жилищни сгради и студентски общежития. Там ще се сменят дограми, ще бъдат обновявани системите за парно или газ. Асансьори, стълбища, коридори и покриви също ще бъдат ремонтирани.

Ако има възможност и е икономически обосновано, ще се поставят и инсталации за производство на енергия от възобновяеми източници.

Единствените условия за включване в компонента за енергийна ефективност са сградите да са проектирани преди 1999 г. Инвестицията трябва да постигне спазване на минимален стандарт, отговарящ на клас “С” за енергийно потребление. Проекти с основно обновяване може да се финансират, когато се предвижда намаление на енергийното потребление с над 60%, е сред задължителните условия.

Ръст на

посещенията

в туристически

обекти

е очакваният резултат от инвестициите. Те може да са в обекти на културното наследство от национално и световно значение, както и религиозни такива. Ще се работи по тяхната реставрация и опазване, ще бъдат въведени техники и програми за превод, екскурзоводски усулуги.

За да се спомогне за развитието на туристически продукти, са предвидени маркетингови проучвания и анализи, стратегии и програми за продукти, създаване на пакети и рекламни дейности. Ще бъдат подготовени и разпространени информационни и рекламни материали, цифровизация на съответния обект и др. Ще бъдат изградени и туристически пътеки, такива за катерене, езда и колоездене, места за пикник, указателни табели, центрове за информация.

Може да се изграждат тоалетни, осветление, търговски зони. За популяризирането на определени обекти ще бъдат организирани събития, обучение и участие на персонала в национални и международни туристически борси, изложения и панаири и организиране на експедиции, посещения на туроператори, автори на пътеводители, журналисти. Предвидени са и дейности по информиране на обществеността, включително чрез кампании за културното наследство и неговото опазване и съхранение.