Разхлабването на трудовото законодателство, наложено на Гърция от нейните кредитори, е виновно за създаването на една нова категория от работещи бедни, пише германското сп. "Шпигел" в своя публикация, цитирана от гръцката обществена телевизия ЕРТ.

Става дума за "работещи бедни", за млади образовани хора с качества, но с доходи, които едва им стигат, за да се изхранват. Това са младежи на възраст 27-30 години с университетско образование, които са принудени да работят като бармани и сервитьори в заведения, предава БТА.

Разхлабването на трудовото законодателство донесе точно обратното от очакваното, отбелязва списанието и допълва, че като резултат на това законодателят е намалил минималната заплата до 586 евро и наред с това е разрешил на работодателите да свалят още повече възнагражденията, когато търсещият работа е на възраст под 25 години.

Зад всичко това се криеше надежда, че по този начин младежката безработица, която през 2016 г. достигна 47 на сто, ще бъде преборена. В същото време обаче се появи едно ново поколение работещи, правещи всичко, знаейки, че ако не го пряват те, ще го направят други. Въпреки това, крясъците на работещите бедни не бяха чути, защото се изхожда от разбирането, че една лошо платена работа винаги е по-добра от безработицата, посочва "Шпигел".

Германското списание допълва, че една трета от работещите в частния сектор в Гърция печелят толкова пари, колкото да преживяват. А това са половин милион. За работата си те получават под 376 евро на месец или 60 на сто по-малко. Опасността, дори и с постоянна работа да бъдеш причислен към бедните в Гърция, е толкова голяма, колкото никъде другаде в ЕС, се казва още в публикацията.