Над 100 тона от боклуците на Виена се продават годишно за повторна употреба
От дрехи и обувки, през стара китара, електроуреди и картини могат да бъдат купени от виенски общински магазин за стоки втора употреба. Той ежедневно се “зарежда” от виенчани, а освен че помага на хората да се отърват от старите вещи и пази околната среда, и е
източник на приходи
за бюджета. Там клиентите могат да се сдобият с вещ на ниска цена.
Магазинът е част от отдел “Чистота” на община Виена, известен там като МА 48.
Това е звеното, което се грижи за обработката на отпадъците на града, почистването на улиците, както и за автомобилния парк на общината.
“Основната ни задача е да намалим отпадъците, да предотвратим натрупването им. Тази цел е сред големите, които си поставя общината”, разказа Биргит Пьолцлер, която отговаря за комуникацията на отдела.
Магазинът отваря през август 2015 г. на мястото на склад, собственост на общината. Вещи се събират в 16 пункта за предаване и разделно събиране. Отделно от тях има контейнери за метал и проблемни отпадъци. Служители правят сортиране според това могат ли
вещите да бъдат
повторно използвани,
дори и след ремонт. За електроуредите например след ремонта се дава една година гаранция.
“Дългосрочната ни цел е да променим начина на мислене, отношението, екологичното съзнание не само във Виена”, казва Пьолцлер.
Месечно в контейнерите влизат по 90 000 кг стари вещи. Част от тях отиват за бездомни хора, а преди да дойдат зимните месеци има кампания за раздаване на топли дрехи. От две години част от вещите се пренасочват за организации, които се грижат за бежанците.
“Когато видим, че има пощенски марки, бижута или мебели и картини, правим проучване каква може да бъде стойността им. Понякога постъпват
истински
съкровища”,
казва Пьолцер.
От отварянето на магазина досега над 240 хил. клиенти са го посетили и са купили около 300 хил. предмета. Продажбата на стари стоки спестява около 300 тона отпадъци годишно.
В “Тандлер” както и във всеки друг магазин има акции, намаления, поощрения за редовните клиенти. През есента например за всяка покупка над 5 евро купувачът е получавал и един брой тиква. Освен от контейнерите, част са донесените в магазина вещи са от службата за изгубени вещи на община Виена.
“Там се трупат не само лични карти и документи, но и велосипеди и други по-големи предмети. Ако до една година не се потърсят, влизат в нашия магазин. Това е втората линия на снабдяване. По-скъпите предмети се пускат на търг”, разказва Пьолцлер.
Практиката за събиране на стари вещи съществува от 1998 г. за това и хората приветстват идеята за създаването на магазин. Колекционери също го посещават заради избора на грамофонни плочи или пощенски марки. Има и стоки като радиа, грамофони, тъкачни станове.
Постъпленията от продажбите се пренасочват
за социални каузи
като например център за грижа за изоставени или изгубени животни.
Подкрепа оказват и на различни фондации, които помагат на засегнати от война или природно бедствие райони. Средства отиват и за сдружение, което чрез собствени методи оказва подкрепа на деца и семействата им, преживели травматични събития.
От стари електроуреди като суровини се извличат метал и пластмаса. Това, което не може да се употреби повторно, се изгаря в три инсталации във Виена. От тях се прави ток,
захранва се част от
парното,
прави се и газ за климатици. Има и завод за компостиране, където с остатъците от дървообработка, правят компост или обогатена почва. “Тя се продава, а ние много се гордеем, защото се получава един биологичен кръговрат”, казва Пьолцлер.
Според нея работата в 48-ми отдел е желана. Екипът вече наброява 1300 човека. Наетите имат всички социални придобивки, както и добавки към възнагражденията си.
Най-актуалният проект е смяна на боклукчийските камиони и служебните коли с електрически. Фасадата на административната сграда на 48-ми отдел е “облечена” в растения.
Според експертката трудното при всяка нова идея е началото. “Хората подходиха с дистанция, трябваше да разясним защо дейностите са добри. Затова стигат до идеята да организират различни мероприятия, вместо “да им четем реферат и да ги отегчаваме”.
Ежегодно например правят празник на барбекюто, депото през лятото се посещава от стотици деца и ученици.
На тези мероприятия свири собствената им музикална банда, която се казва “48-ми Тандлер”. Шефът на магазина например учредил бандата на вехтошарите.
Към отдела има и
сервиз за коли,
в който няколко момчета се обучават по дуалната система - учат няколко дни, а през останолото време са в сервиза. Веднъж ремонтирали кола на над 60 години. На един от ежегодните общински празници, посетен от над 30 000 души - този на отпадъците, автомобилът бил изложен и предизвикал голям интерес. След време Пьолцлер получила обаждане от жена, която казала, че това е първата ѝ кола- от 1958 г. Ремонтирали и германски вертолет от войната.
За популяризирането на разделното събиране има и програма за деца-
под формата на
куклени
представления
и игри им разказват какво е това.
На кошчетата за отпадъци във Виена се слагат и девизи. За тях се прави онлайн конкурс с участие на жителите на града. За децата имало конкурс за рисунки и част отях са поставени на камионите за събиране на отпадъците. В кампаниите за разделно събиране се привличат и известни личности - артисти, учени, дори политици.