Инвестиционната среда в Старата столица става все по-добра
Велико Търново е сред водещите генератори на икономически растеж в България, сочи специализирано изследване на Института за пазарна икономика /ИПИ/, цитиран от общинската пресслужба. Старата столица е сред 20-е икономически центъра в страната, в които се произвежда 86% от продукцията на национално ниво и които привличат 81% от всички преки чуждестранни инвестиции.
„Център „Велико Търново“ се характеризира с висока инвестиционна и икономическа активност, много ниска безработица, благоприятни демографски и образователни тенденции. Община Велико Търново е ядрото на икономическата зона, а в периферията попада община Лясковец“, посочват от ИПИ.
В периода 2012-2015 година икономиката расте стабилно. Общият ръст на произведената продукция е 23% - тя достига до 1,5 милиарда лева. И през 2016 година икономическата и инвестиционната активност продължават да се увеличават, а Център „Велико Търново“ изпреварва повечето области в страната. 47% от продукцията в икономическата зона, чието ядро е Старата столица, е в преработващата промишленост. Най-големите фирми са от различни сектори – производство на сладкарски изделия, на торби и опаковки, търговия, дървопреработване.
63% е ръстът на преките чуждестранни инвестиции във Велико Търново за периода 2012-2015 година. В Старата столица общата им стойност за 2016 година достига 54 млн. евро. Към индустрията са насочени 38% от инвестициите, или 21 млн. евро. Аналогични тенденции се наблюдават и при разходите за придобиване на дълготрайни материални активи. За същия период те са нараснали с 42% до 205 милиона лева.
Данните доказват, че провежданите от Община В. Търново политики са резултатни, а инвестиционната среда става все по-добра и атрактивна.
Старата столица е сред икономическите зони в България с най-добро състояние на пазара на труда. Безработицата през 2016 година е около 4,2% - почти два пъти по-ниска от средната за страната. Продължава тенденцията към спад на незаетите - в общината през 2017 година безработицата е около и под 3%.
Икономическият център е с благоприятни демографски тенденции – за последната година населението на Велико Търново се увеличи с близо 1000 души и към края на декември 2017 г. жителите по настоящ адрес в града вече са над 72 000. Статистиката на ГРАО не обхваща студентите, които са още поне 10 000. Както през миналата година, така и през 2016 г. раждаемостта е с рекордно високи нива.
Велико Търново е в топ 3 в България по състояние на образователната система и на първо място в страната по брой студенти спрямо глава от населението. Тези фактори, плюс високата образованост на населението, също благоприятстват икономическото развитие и инвестиционната активност, се казва още в изследването.