В един и същ ден - сряда, бизнесът сезира КЗК за търговията с ток на едро и увеличението на цените на свободния пазар и отказа среща с министъра на енергетиката Теменужка Петкова за решаване на същите проблеми.

Асоциацията на организациите на българските работодатели внесе сигнал в КЗК срещу двете държавни централи - АЕЦ “Козлодуй” и ТЕЦ “Марица-изток 2”, както и срещу търговците на ток. Документът е подписан от председателя на БСК Божидар Данев от името на КРИБ, АИКБ, БСК и БТПП. Данев председателства асоциацията за 2018 г.

В сигнала се казва, че за първите 9 месеца на 2017 г. “Козлодуй” и “Марица-изток 2” са реализирали над 70% от произведения от тях ток - през своите онлайн електронни платформи, а през Българската независима енергийна борса (БНЕБ) продават доста по-малко. За същия период средната цена, постигната на платформите им, е 64,10 лв. за мегаватчас, докато средната им цена през борсата е 78,48 лв.

Работодателите предполагат координирано поведение на двете централи, както и това, че те са получили приходи, надвишаващи добрите практики.

“Значителни обеми бяха търгувани към определени търговци при неясни условия, обезпечаващи непазарни предимства спрямо останалите участници. Изкуствено бе ограничавано и предлагането през двата сегмента на борсата - малки, нерегулярни лотове, липса на профилирани продукти. Това, естествено, води до ирационални ценови нива”, пишат на КЗК работодателите.

Те сигнализират и за съмнения за използване на вътрешна информация, както и за увеличение на цените от търговците между 30 и 60%.

Работодателите настояват КЗК да започне производство за споразумение между предприятия, съгласувани практики и ограничаване на конкуренцията, които са забранени от закона.

Четирите работодателски организации отхвърлиха поканата на министъра на енергетиката Теменужка Петкова за среща с държавните предприятия в енергетиката, синдикатите и търговците на ток. Тя все пак се проведе в сряда от 16 часа в министерството, но без бизнеса.

“Причините за нашия отказ са изцяло принципни и не съдържат в себе си лично отношение - нито към вашата институция, нито към политическото ѝ ръководство. Ние не се съмняваме в желанието ви за диалог, но не смятаме, че възникналите проблеми могат да бъдат решени на нивото на Министерството на енергетиката. От наша гледна точка, тези проблеми вече могат да се решат само на най-високо ниво в йерархията на изпълнителната власт във взаимодействие с Комисията по енергетика в Народното събрание и ръководствата на парламентарните групи”, пише в писмото на Асоциацията на организациите на българските работодатели, което е качено на сайта на организацията.

В него те пишат още, че са много огорчени и припомнят протестите срещу поскъпването на таксата “задължения към обществото”, в които участваха над 200 хиляди души. И се надяват да няма второ издание на протеста.

“Затова смятаме да водим по-нататъшните разговори и консултации на адекватно на проблема ниво”, заключават работодателите.

В 16 ч в Министерството на енергетиката дойдоха представители на синдикатите, КЕВР, държавните фирми,  енергийната борса, търговци.  Срещата в Министерството на енергетиката, която бизнесът отказа.

Срещата в Министерството на енергетиката, която бизнесът отказа.

„Разчитам диалогът с всички участници на енергийния пазар да продължи, за да гарантираме дългосрочна стабилност в сектора“, е казала министърът на енергетиката Теменужка Петкова на среща в Министерството на енергетиката във връзка със становище на работодателските организации за злоупотреби на енергийния пазар. На нея работодателите на присъстваха.  Участваха изпълнителните директори на Български енергиен холдинг, АЕЦ „Козлодуй“, ТЕЦ „Марица-изток 2“, Българска независима енергийна борса, Национална електрическа компания, представители на синдикалните организации на Конфедерацията на независимите синдикати в България и на Конфедерацията на труда „Подкрепа“, председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране г-н Иван Иванов, Асоциация свободен енергиен пазар, Асоциацията на търговците на електроенергия в България.

Петкова е информирала участниците, че проектът на промени в Закона за енергетиката, с които се регламентират правомощията на КЕВР, свързани с регламента REMIT, е публикуван за обществено обсъждане. Комисията за енергийно и водно регулиране ще упражнява контрол с цел недопускане ограничаването и нарушаването на конкуренцията на енергийните пазари. С транспонирането на европейските директиви се въвеждат ясни правила, така че да се осигури ефективен контрол от страна на КЕВР за изпълнение на изискванията за честна и открита конкуренция на пазара на едро на електрическа енергия в България.