Подкрепа за обсъждането на следващата Многогодишна финансова рамка /МФР/ е едно от очакванията на европейския бизнес от българското председателство на Съвета на ЕС. В писмо до премиера Бойко Борисов, разпространено от Българската стопанска камара, ръководството на BusinessEurope напомня, че предложението за следващата МФР ще бъде публикувано най-рано през май 2018 г. и се изтъква, че би било полезно българското председателство да подкрепя усилията на Комисията за напредък в дискусиите по конкретни въпроси, тъй като времевата рамка за приемане на предложението за МФР ще бъде много кратка - ако целта е постигане на споразумение преди европейските избори в средата на 2019 г.

"Ако не постигнем съгласие по предложението до този момент, това ще има сериозни последици: най-вероятно ще означава сделка в последната минута, последвана от сериозни закъснения в стартирането на програмите през 2021 г. и загубена година за инвестиции от бюджета на ЕС, както се случи през 2014 г.", пише в писмото с приоритетите и очакванията на европейския бизнес от българското председателство на Съвета на ЕС.

Европейският бизнес заявява необходимостта от гарантиране на това, че Европа ще остане едно от най-добрите места в света за живот и работа, като извършва необходимите икономически и социални реформи. За да защитим нашия социален модел, ние трябва да го модернизираме, а за да можем да финансираме мрежи за социална сигурност, ние трябва да сме конкурентоспособни, се обръща ръководството на BusinessEurope към премиера. Според европейския бизнес е необходимо премахване на нестабилността в трудовото законодателство, намаляване на прекомерните разходи за труд, които не са свързани със заплатите, да се обърне внимание на несъответствията в уменията, да се насърчи мобилността и законната миграция и да се премахнат "капаните" на безработицата.

Друг акцент в писмото на европейския бизнес в контекста на българското председателство е свързан с постигане на напредък при обсъждането на Икономическия и паричния съюз, индустриалната стратегия на ЕС, развитие на единния пазар, спешно завършване на цифровия единен пазар.

Европейският бизнес изтъква също, че от ключово значение е ЕС да насърчава амбициозна търговска политика. " ЕС не трябва да се въздържа от глобална конкуренция, но трябва да укрепи способността на всички компании да се справят с тази глобална конкуренция, да защитава и да дава приоритет на интересите на европейските граждани и предприятия", пише в писмото до премиера. Според европейския бизнес това включва и договарянето на всеобхватни съвременни търговски споразумения, водещи до засилено международно сътрудничество и световна търговска система, базирана на либерални правила. Тези основни принципи трябва да бъдат запазени във всички законодателни мерки и решения, взети на ниво ЕС и на национално равнище, се посочва в писмото.