Българите ще могат да резервират почивки и да пазаруват стоки онлайн и през чужди сайтове, регистрирани в ЕС. Това става възможно с нов регламент, който трябва да бъде гласуван днес от Европарламента.

В него е записано, че търговците няма да могат да дискриминират клиентите по отношение на общите условия, включително цените, в три случая - за стоки в държава членка, в която търговецът предлага доставка, за компютърни услуги в облак, за съхраняване на данни и хостинг на уебсайтове, както и за услуги като настаняване и отдаване на автомобили под наем в държавата, в която извършва дейност търговецът.

В същото време регламентът гласи, че за разлика от ценовата дискриминация

диференцирането

им няма да

бъде забранено

По този начин всеки търговец ще може да предлага различни общи условия, включително различни цени, както и да се насочва към определени групи клиенти на определени територии.

Тези текстове предизвикаха спорове между експертите, до които “24 часа” се допита.

Според едни цените ще могат да са различни, но при спазване на две условия - ако тези разлики не се основават на географско положение, място на пребиваване или място на живеене на потребителите.

И второто условие - ако потребителите могат да купят същите стоки при същите условия от местни сайтове.

Цените не можело да са различни само въз основа на националност, местопребиваване или временно местонахождение на потребителя.

Новите разпоредби са част от общата стратегия на Брюксел за стимулиране на трансграничната електронна търговия.

Целта е да бъдат елиминирани географският принцип и други форми на дискриминация, които могат да се основават на националност, на място на пребиваване или на място на установяване на клиентите.

Този регламент само би ни помогнал в борбата ни срещу туристически обекти, които предлагат различни цени на различните пазари, каза за “24 часа” председателят на Българската асоциация на туристическите агенции Донка Соколова.

И добави, че все още

има хотели,

предлагащи едни

цени за българи,

по-високи за

руснаци и

по-ниски за

германци

“Блокирането на географски принцип на потребителите в интернет трябва да отпадне. Отделно много често се случва и държави членки да ограничават трансфера на данни към други страни от ЕС. Ако искаме другите да подредят домовете си, то на първо място трябва, да въведем ред в своя собствен”, коментира евродепутатът Петър Курумбашев.

Той припомни, че през 2017 г. като член на делегацията на българските социалисти в ЕП е внесъл свои предложения за изменения по доклада “Към стратегия за цифрова търговия”.

Те са били приети от Комисията по промишленост, изследвания и енергетика в ЕП, като част от тях се отнасят именно до намаляването на бюрокрацията и насърчаването на свободния обмен на данни.

Преди окончателното му приемане, водещите комисии по новия регламент предлагат той да не се отнася до нестопански услуги от общ интерес (такива са полиция, правосъдие и социално осигуряване- бел.ред), както и за

транспортни

и аудиовизуални

услуги, хазарт и

здравни услуги

В проекта е записана изрична забрана за блокиране на достъпа до уебсайтове, както и за използването на автоматично пренасочване без предварителното съгласие на клиента.

В мотивите е отчетено, че електронната търговия в ЕС расте средно с 13% на година. Въпреки това само 15% от потребителите са пазарували онлайн от друга държава от ЕС, а 8% от търговците продават зад граница.

Евродепутатите от комисиите, обсъдили регламента, смятат, че това съотношение може да се промени, ако се осигури по-добър достъп до стоки и услуги и ако се повиши доверието между потребители и търговци. Според тях еврорегламентът ще гарантира по-голяма правна сигурност при онлайн пазаруването.

Ключови текстове в него, по които днес се очаква дебат в Брюксел, са дали забраната на дискриминацията да се отнася не само до националната принадлежност и до мястото на пребиваване, но да важи и при временно местонахождение. Като част от аргументите за необходимостта от приемане на такъв регламент са посочени препятствията пред търговци и потребители, които спъват развитието на електронната търговия.

Документът отчита и факти, като например това, че не само потребителите, но и търговците също не се третират еднакво. Така например търговецът може да няма права върху интелектуалната собственост в рамките на дадена територия. Или

да не предлагат

стоки или услуги

заради

допълнителни

разходи,

свързани с разстоянието или техническите характеристики на предоставянето на услугата, или на различните пазарни условия. Трудности при спазването на регламента са и различните изисквания за защита на потребителите, опазването на околната среда и етикетирането на стоките.

Отделен текст от регламента ще задължи търговците да подписват договори със съответната държава, че ще третират еднакво клиентите от всички посочени от него държави, т.е. такива, в които той има намерение да оперира.

Предложението е те да се отнасят до предоставяните по електронен път услуги, като например електронни книги, музика в електронен формат, игри или софтуер.

Без откази при плащане с банкови карти

Регламентът налага да няма дискриминация при приемането на плащане, но не и какви карти могат да се приемат, тоест, ако например търговецът приема карта VISA, няма значение дали картата е издадена в България, или друга държава членка.

Ако обаче принципно не приема VISA, то тогава и да е издадена в България или Германия, пак няма да се признае. Това обясни за “24 часа” българският евродепутат Петър Курумбашев.

Три евродирективи, които са отразени в Закона за платежните инструменти и платежните системи, пък въвеждат изискванията на две евродирективи - за съпоставимост на банковите такси и за разплащанията с банкови карти.

Таксата при

теглене от

банкомати

остава,

независимо от това къде се намират те. По основни банкови операции обаче те могат да са минимални или нулеви.

Освен това ще се гарантира правото на всеки да има поне една основна сметка, която да му позволява да ползва обичайните банкови услуги. Това се отнася за всеки европейски гражданин или законно пребиваващ в страна от ЕС. Което означава, че българите ще могат да си откриват сметки навсякъде в ЕС, дори да нямат постоянен адрес в съответната държава.

Законът въвежда два нови вида платежни услуги, които ще се извършват изцяло в интернет - услуги по иницииране на плащане и по предоставяне на информация за сметка. С първата ще се позволява на потребителя да поиска доставчикът на платежната услуга да осъществи директна връзка между сайта на търговеца, от когото иска да пазарува, и платежната му сметка. Това означава, че ще е възможно да се извършват

евтини онлайн

плащания,

без да е необходимо да се притежава кредитна или дебитна карта, електронен портфейл или да се използва посредник при операциите.

Услугата по предоставяне на информация за сметка ще даде възможност на потребителите да имат достъп до обобщена информация за платежни сметки, които притежават. Компаниите, които предлагат услуги по иницииране на плащане, ще се лицензират от БНБ, а за доставчиците на услуги по предоставяне на информация се въвежда регистрационен режим. Разширява се и обхватът на платежните операции, за които се носи отговорност - в него се включват и такива, при които само един от доставчиците е на територията на ЕС. В момента това важи само за операции в рамките на ЕС и в евро или левове. Законът задължава също банките да идентифицират платеца при електронните разплащания чрез поне два независими елемента. Банките ще могат да изискват информация, която да идентифицира доставчиците на услуги по интернет.

Банките ще дават и изчерпателна информация за основни операции като теглене на пари в брой в рамките на ЕС, изпълнение на кредитни преводи, плащания с карти.

Въвежданите директиви на ЕС са три. В първата се описват правилата за съпоставимост на таксите за платежни сметки. Втората е за установяване на бърза и лесна процедура за потребителите, които желаят да

сменят своя

доставчик на

платежни услуги

в рамките на страната.

Третата е за осигуряване на възможности законно пребиваващите в ЕС потребители да откриват сметки, независимо от тяхното местопребиваване и финансово състояние. Евродирективата ще направи възможно разплащането без такси при пазаруване в интернет от чуждестранен търговец, при резервиране и плащане на хотел, самолетни билети и др. Забраната за допълнителни такси ще покрие 95% от картовите плащания в ЕС и ще спести на потребителите повече от 550 млн. евро годишно, е изчислила ЕК. Банките, издатели на карти също няма да начисляват такси на крайния потребител. В момента за разплащания през ПОС, който е в чужбина, повечето банки у нас вземат 0,5% от сумата. Такса ще има при превалутиране на сметки. Те трябва да са сходни или еднакви във всички държави от ЕС. Това правило важи и за трансфери между банкови сметки в различни европейски страни, за теглене на пари в брой от банкомати и директен дебит.

Вече не могат да се отказват плащания в чужбина с банкови карти
Вече не могат да се отказват плащания в чужбина с банкови карти